Akcesoria fotograficzne do lustrzanki

450782243937078150.jpg

Osoby, które zakupiły swą pierwszą lustrzankę cyfrową, są zapewne za każdym razem zafascynowane wielkimi możliwościami, jakie taki sprzęt nam daje jak i samą jakością zdjęć. Jednak z czasem można zauważyć, że czegoś nam brakuje: zdjęcia są poruszone, zbyt jasne lub zbyt ciemne, aparat się szybko brudzi. W takim wypadku konieczne nam będą akcesoria fotograficzne.

Na co nam akcesoria fotograficzne?

Jeśli naszą fotografię traktujemy poważniej niż tylko samo robienie zdjęć na imprezach, wakacjach, spacerach, to szybko zauważymy, że potrzebne są nam elementy wyposażenia, dzięki którym wykonywanie zdjęć będzie bardziej komfortowe, a same obrazy bardziej profesjonalne. Na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów, które są dedykowane naszej lustrzance. Bez względu na to, czy posiadamy aparat Canona, Nikona, Sony, Pentaxa czy Olympusa, z pewnością winniśmy znaleźć coś idealnego dla siebie.

Statyw – podstawa

Nie da się ukryć, że jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego mniej lub bardziej profesjonalnego fotografa jest statyw. Taki trójnóg pomaga nam niezwykle w stabilizacji obrazu. Są takie chwile, kiedy nieruchomy aparat to absolutna konieczność do zrobienia zdjęcia. Mowa tutaj przede wszystkim o zdjęciach nocnych oraz przy słabym oświetleniu. Musimy wtedy wykorzystywać dłuższe czasy otwarcia migawki, a każde, nawet najmniejsze poruszenie aparatu będzie widoczne na zdjęciu. Statyw pomaga w utrzymaniu stabilizacji i robieniu zdjęć nawet przez wiele minut czy też godzin. Oczywiście przydaje się on także przy robieniu portretów czy też w sytuacji zdjęć grupowych.

Filtry – nowe kolory

Filtry fotograficzne to pewien element wyposażenia, bez którego wielu fotografów nie wyobraża sobie swej pracy. Takie filtry pozwalają nam robić zdjęcia w trudnych warunkach, mogą poprawiać kontrast, kolorystykę lub też wyodrębnić lub podkreślić najważniejsze obiekty w kadrze. W zależności od rodzaju filtra można uzyskiwać różne efekty artystyczne. Oczywiście ich wykorzystanie winno być uzależnione od warunków. Nie są to akcesoria fotograficzne, na jakich polegać możemy cały czas. Jednym z podstawowych filtrów jest UV. Jego zadaniem jest wyeliminowanie promieniowania ultrafioletowego. Dzięki niemu możemy unikać na zdjęciach niebieskiego zabarwienia. Jest to najbardziej widoczne w fotografii krajobrazów górskich. Przy tworzeniu portretów przydać się nam mogą filtry Skylight. Są one o zabarwieniu lekko różowym. Dzięki nim można uzyskać dość naturalne kolory ludzkiej skóry. Filtr polaryzacyjny z kolei służy do zmniejszenia odblasków światła od różnych powierzchni. Oprócz tego dba on o nasycenie kolorów nieba i nie tylko. Na rynku znajdziemy także filtry konwersyjne, korekcyjne. Są to filtry o odpowiedniej barwie, dzięki czemu można uzyskiwać efekty artystyczne swych zdjęć.

Makrofotografia

Wiele osób interesuje się makrofotografią. Robienie zdjęć roślinom i małym zwierzętom, zwłaszcza owadom przynosi całkiem ciekawe efekty i pomaga zrozumieć fotografię od innej strony. Jednak dobrej klasy obiekty do makrofotografii kosztują co najmniej kilka tysięcy złotych. Nie każdego z nas na to stać. Na całe szczęście możemy skorzystać z tanich rozwiązań dla amatorów. Pierwszym z nich są szkła powiększające. Takie szkła nakręca się na gwint obiektywu. Dostępne są one zazwyczaj w komplecie 4-5 szkieł z różnym stopniem powiększenia: od 1x do x10. Dzięki nim można uzyskać ciekawe efekty, jednak trzeba się nastawić na niezłą gimnastykę. Innym rozwiązaniem jest pierścień odwrotnego mocowania. Jest to specjalny pierścień, jaki montujemy do swego body aparatu, a następnie przyczepiamy do niego obiektyw, lecz całkowicie od drugiej strony. Zyskujemy dzięki temu bardzo dobrą skalę odwzorowania. Musimy jednak nastawić się na wyłącznie manualne ustawianie ostrości.

Lampa błyskowa

Zdecydowanie lampa błyskowa jest tym, bez czego w wielu warunkach nie da się wyobrazić dobrej pracy z aparatem. Wbudowana lampa w aparacie sprawdza się w lepszych warunkach, jednak często nie daje ona nam takich dobrych warunków świetlnych. Dlatego dobrze jest postawić na zewnętrzną lampę. Na rynku bez trudu znajdziemy zarówno tanie modele za 200-300 złotych jak i profesjonalne zestawy oświetleniowe do studia za kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy. Lampa przyda się nam, kiedy planujemy fotografować uroczystości, jak śluby, wesela, imprezy w klubach. Ogromną zaletą takich lamp jest to, iż możemy sterować światłem, jego kątem padania czy też mocą.

Grip

Battery Grip to specjalna część do aparatu, jaka pełni rolę zapasowej baterii. Grip może w zależności od wersji zawierać w sobie akumulatory lub miejsce na zwykłe baterie AA. Jest on montowany u dołu aparatu, dzięki czemu nie przeszkadza w robieniu zdjęć. Znacząco wydłuża on czas pracy, co się sprawdza właśnie przy wydarzeniach.

Czystość aparatu

Bez znaczenia na to czy posiadamy aparat w domu czy też zabieramy go na zewnątrz, przyda się nam odpowiednia torba lub plecak fotograficzny. Są to miejsca, do których bezpiecznie włożymy nasz aparat wraz z obiektywami i akcesoriami. Będą one wtedy zabezpieczone przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Ponadto to bardzo wygodna forma transportu sprzętu. Jeśli zależy nam na czystości aparatu, to przydadzą nam się ściereczki do czyszczenia obiektywów jak i ekranu LCD. Choć dziś większość aparatów posiada funkcję czyszczenia matrycy, to jednak przydać się nam może specjalna gruszka do wydmuchiwania zanieczyszczeń z wnętrza.

Inne ciekawe akcesoria

Oczywiście istnieje cała masa akcesoriów fotograficznych, z jakich możemy na co dzień korzystać. Wymienić tutaj możemy także pasek do aparatu, dzięki czemu wygodniej i bezpieczniej będzie nam trzymać lub zawiesić sobie na szyi aparat. Wielu fotografów korzysta z pilotów do lustrzanek. Takie piloty pozwalają na sterowanie aparatem bez konieczności ręcznych ustawień. Przydaje się to wtedy, kiedy robimy nocne zdjęcia lub też chcemy na spokojnie zrobić sobie zdjęcie grupowe z nami samymi w kadrze. Przydać się nam mogą konwertery, tuleje i pierścienie redukcyjne. W przypadku filmowania lustrzanką dobrym narzędziem jest osobny mikrofon z osłoną.