Aparat wodoodporny – który wybrać?

450782243944088950.jpg

Od lat niezwykle dużym powodzeniem w przypadku wakacyjnych wypraw cieszą się aparaty wodoodporne. Z ich pomocą możemy zrobić zdjęcia podwodnego świata, nakręcić filmiki. Choć obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się kamery sportowe, to jednak takie aparaty nadal znajdują wielu nabywców. Są to na ogół uniwersalne urządzenia, które sprawdzą się nie tylko pod wodą, lecz także jako główny rejestrator wakacyjnych wspomnień. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku interesującym modelom, które być może przydadzą się na tegoroczne lub następne wyjazdy.

Easypix AquaPix W1024 Splash

Zaczynamy od modelu z niskiej półki cenowej. Na chwilę obecną egzemplarz ten jesteśmy w stanie zakupić za mniej niż 300 złotych. Jest to niezwykle prosty aparat dla mniej wymagających osób. Z oczywistych względów bardziej przyda nam się do zabawy niż profesjonalnych zdjęć. Jego poziom wodoszczelności oceniany jest na 3 metry głębokości. W wyniku tego sprawdzi się on podczas kąpieli w basenie, morzu, powierzchownego nurkowania. Na większych głębokościach po prostu odmówi posłuszeństwa. Nie jest to jednak zły jakościowo model. Zaopatrzony został między innymi w stabilizację obrazu, co gwarantuje mniej poruszone zdjęcia. Za jakość obrazu odpowiada matryca o rozdzielczości 10 mln megapikseli. Easypix AquaPix W1024 Splash posiada stałoogniskowy obiektyw o ogniskowej 8.5 mm. Sam obiektyw posiada także całkiem przyzwoitą jasność f/2.8. Będziemy mogli skorzystać w nim z 9 trybów tematycznych, dzięki którym można wykonywać jeszcze bardziej interesujące zdjęcia. Mamy tutaj również do dyspozycji opcję kręcenia filmów, jednak rozdzielczość jest tu na bardzo niskim poziomie – maksymalna rozdzielczość to jedynie WGA (640 x 480) w trybie 30 kl./s. W sklepach internetowych znajdziemy go w czterech wersjach kolorystycznych: czerwonej, żółtej, różowej i niebieskiej.

Praktica WP 240

Praktika WP 240 to aparat, który zakupimy w cenie dwukrotnie wyższej niż poprzednio opisywany model. Dostajemy tutaj już całkiem inny poziom wodoszczelkności, gdyż możliwe jest nurkowanie z nim na głębokość do 10 metrów. wodoszczelnością do poziomu 10 metrów! Model ten zaopatrzony został w matrycę CCD o rozdzielczości 20 mln pikseli. Dostajemy także 4-krotny zoom optyczny, czego niestety nie mieliśmy w poprzednim aparacie. Urządzenie to zaopatrzone zostało w optyczną stabilizację obrazu, przez co automatycznie minimalizuje drgania ręki. Wielu osobom przypadnie do gustu także tryb macro dostępny od zaledwie 5 centymetrów. W wyniku tego można wykonywać znakomite zdjęcia rafy koralowej. W menu znajdziemy aż 29 programów tematycznych, jak panoramy, zdjęcia poklatkowe, animacje, zdjęcia seryjne czy D-lightining. Otrzymujemy na dodatkiem o wiele lepszy tryb filmowania, który dostępny jest w rozdzielczości HD 1280 x 720. Praktica wprowadziła w nim redukcję szumów wywoływanych przez wiatr, dzięki czemu jakość dźwięku nagrywanego filmu będzie stała na wyższym poziomie.

Canon PowerShot D30

Jest to jeden z najbardziej popularnych modeli obecnie w sprzedaży. Jego mechanizm zamknięty został w obudowie pozwalającej na nurkowanie do głębokości 25 metrów. Zastosowanych wiele uszczelnień oraz zwarta obudowa to gwarancja solidności oraz tego, że możemy zabrać go ze sobą na klasyczne nurkowanie wakacyjne. Egzemplarz ten jest odporny na wstrząsy, kurz, zabrudzenia i uderzenia. Bez trudu sprawdzi się w temperaturze do -10 stopni Celsjusza. Be dwóch zdań możemy taki aparat powierzyć małemu dziecku, gdyż raczej nie powinniśmy mieć obaw o jego uszkodzenie. Kolejnym atutem tego modelu jest HS System. Jest to specjalna opcja, dzięki której na większych głębokościach z mniejsza ilością światła słonecznego, będziemy mogli wykonać dobrej jakości zdjęcia.

Canon PowerShot D30 posiada szerokokątny obiektyw o ogniskowej równej 28-140mm. Możemy liczyć także na 5-krotne przybliżenie obrazu. Wielu osobom z pewnością przypadnie do gustu tryb macro, który aktywny jest od fenomenalnej wręcz wartości 1 centymetra! W takim wypadku można uchwycić wiele szczegółów podwodnego życia. Również i w tym modelu zastosowana została optyczna stabilizacja obrazu. Do dyspozycji mamy możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości FullHD (1920×1080). Istotne jest to, iż również do materiału filmowego użyć możemy stabilizacji, jak i filtrów kolorystycznych. Wielu osobom spodoba się tryb Super Slow Motion. Canon PowerShot D30 posiada 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 460 000 punktów. W przypadku podróży z pewnością przyda się nam w nim wbudowany moduł GPS.

Olympus Tough TG-4

To kolejny przykład modelu z wyższej półki. Także jego cena wynosi powyżej 1000 złotych. To model pomyślany w szczególności o osobach niezwykle aktywnych. Sprawdzi się w ekstremalnych warunkach. Solina obudowa to gwarancja odporności na kurz, zabrudzenia, uszkodzenia. Dostajemy do dyspozycji obiektyw o bardzo dużej jasności f/2.0, gdzie jego zakres ogniskowych wynosi od 25 do 100 mm. Wprowadzona została w nim matryca CMOS o rozdzielczości 16 mln pikseli oraz procesor TruePic VII z maksymalną czułością aż 64000 ISO. Ciekawostką może być fakt, że aparat wykonuje zdjęcia w formacie RAW, przez co możemy potem cieszyć się o wiele szerszymi możliwościami obroki zdjęć. W jego menu znajdziemy 4 tryby makro.

Do dyspozycji mamy nagrywanie filmów w rozdzielczości Full HD 1920×1080, kilka filtrów efektownych, tryb filmów poklatkowych. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS dostajemy dokładne dane do materiału fotograficznego lub filmowego o naszym położeniu, wysokości czy też ciśnieniu. Model ten można wykorzystywać jako cyfrowy kompas. O jakość połączenia i szerszą obsługę dba moduł Wi-Fi oraz darmowa aplikacja Olympus Ol.Share.

Nikon COOLPIX W100

Jeśli jednak nie chcemy wydawać przeszło 1000 złotych na aparat wodoodporny, to dobrym wyjściem będzie Nikon COOLPIX W100. Jest to jeden z najprostszych i podstawowych wodoodpornych aparatów od Nikona. Jego obudowa gwarantuje wodoszczelność do poziomu 10 metrów głębokości. Ponadto jest odporna na zabrudzenia, kurz, a nawet upadki z poziomu około 1.8 metra. Aparat ten poradzi sobie w temperaturze do -10 stopni Celsjusza, przez co równie dobrze sprawdzi się także podczas zimowych wypraw.

W modelu tym zastosowano matrycę o rozdzielczości 13 mln pikseli wraz z zmiennoogniskowym obiektywem 30-90 mm. Możemy wykorzystywać w nim 3-krotny zoom optyczny i 6-krotny zoom cyfrowy. Dostępne jet tu oczywiście filmowanie w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080px), z całkiem dobrym dźwiękiem stereo i stabilnym obrazem. Wielu osobom do gustu przypadł w nim skuteczny system elektronicznej redukcji drgań. Liczne programy tematyczne pozwalają nam z poziomu menu na zmianę wyglądu obrazów. Popularne tryby to rybie oko, aparat zabawkowy, kolor selektywny, funkcja retuszu czy też pokaz slajdów z dźwiękiem.

FujiFilm FinePix XP90

XP 90 od firmy FujiFilm to egzemplarz, który odznacza się on wzmocnioną konstrukcją, wodoszczelnością do poziomu 15 metrów głębokości. Jego obudowa jest w stanie wytrzymać upadki z wysokości 1.7 metra oraz temperaturę do -10°C. Wykorzystano w nim mechanizm podwójnego zamykania, przez co gwarantowane jest najlepsze zabezpieczenie przed otworzeniem komory baterii oraz karty pamięci. Aparat zaopatrzono w matrycę BSI CMOS o rozdzielczości 16.4 mln pikseli. Z kolei jego wydajny procesor pozwala na wykonywanie dobrej jakości zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych. Możemy otrzymać dzięki niemu szansę na pokaźną ilość zdjęć seryjnych, w tym także z interwałem czasowym. Jego obiektyw zależności od ogniskowej posiada światło f/3.9-4.9, co jest znacznie gorszym wynikiem w porównaniu do innych urządzeń w naszym zestawieniu. Możemy cieszyć się w nim 5-krotnym zoomem optycznym, ogniskową w zakresie 28 – 140 mm.

Ciekawostką jest opcja Inteligentnego Cyfrowego Zoomu, gdzie zakres ogniskowej zwiększa się do 10-krotności najkrótszej wartości obiektywu. W konsekwencji otrzymujemy aż 280 mm ogniskowej. Za skuteczną redukcję drgań odpowiada optyczna stabilizacja obrazu. W menu znajdziemy między innymi 11 zaawansowanych filtrów czy też opcję wieloklatkowego przetwarzania obrazu HDR (High Dymanic Range). Bardzo miłym zaskoczeniem jest tryb dynamicznej panoramy 360. W standardzie dostaniemy możliwość kręcenia materiałów filmowych w jakości Full HD 1080p. Kolejną zaletą jest tryb automatycznego rozpoznawania scenerii czy też moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi.

Nikon Coolpix AW130

Coolpix AW130 to o wiele bardziej zaawansowany model ze strony Nikona. Z jego pomocą możemy materiały fotograficzne i filmowe rejestrować nawet na głębokości 30 metrów. Wysokiej jakości obudowa chroni mechanizm przed pyłem, zabrudzeniami, uszkodzeniami przy upadku nawet z wysokości 2 metrów. Również i ten egzemplarz jest odporny na mróz do -10°C. Bardzo pomocna pokazuje się w nim opcja łączności NFC oraz sieci Wi-Fi. Zastosowana została w tym modelu matryca rozdzielczości 16 mln pikseli, szerokokątny obiektyw 24 mm f/2,8, który można wykorzystywać poprzez 5-krotny zoom optyczny i aż 10-krotny zoom cyfrowy Dynamic Fine Zoom. Na uwagę z pewnością zasługuje tutaj szybki i precyzyjny autofokus, który identyfikuje obiekt i automatycznie ustawia na nim ostrość.

Wielu podróżnikom podoba się tutaj niezwykle skuteczny wbudowany moduł GPS, który pozwala na skuteczne śledzenie systemów satelitarnych GPS/GLONASS/QZSS. Dostajemy ważne informacje o swej geolokalizacji, aktualnej wysokości oraz głębokości. Jego wbudowany kompas z 16 głównymi kierunkami świata gwarantuje, że nie zgubimy się w terenie. O jakość zdjęć i filmów dba połączenie optycznej i elektronicznej redukcji drgań. Komfort obsługi zapewnia między innymi ekran OLED o przekątnej 7,5 cm (3 cale) i rozdzielczości 921 000 punktów. W standardzie otrzymujemy nagrywanie filmów Full HD (1080/60i) z dźwiękiem stereo i stabilnym obrazem.

Zaprezentowaliśmy kilka interesujących aparatów wodoodpornych, których cena waha się między 300 a ponad 1000 złotych. To urządzenia, które znakomicie się sprawdzą zarówno w czasie wakacyjnych wyjazdów, jak i na co dzień.