Aparaty natychmiastowe – odkryj na nowo fotografię!

450782243938464787.jpg

Już jakiś czas temu fotografia cyfrowa zdominowała rynek. Dziś praktycznie każdy z nas ma pod ręką aparat, który zainstalowany jest w smartfonie. Oprócz tego często korzystamy z lustrzanek lub kompaktów cyfrowych. Daje nam to wiele komfortu oraz ogromną liczbę robionych zdjęć. Do łask powoli wracają jednak także dawne formy fotografii. Jedną z nich są zdjęcia natychmiastowe. Każdy pewnie kojarzy dawne Polaroidy, które gwarantowały obrazy już po kilkudziesięciu sekundach. Obecnie aparaty natychmiastowe przezywają swój renesans i stają się narzędziem, dzięki któremu można odkryć fotografię na nowo.

Polaroid SNAP

Polaroid SNAP to obecnie najmniejszy na świecie cyfrowy aparat do zdjęć natychmiastowych. Nie jest to jednak urządzenie analogowe, jak kilka innych propozycji w tym zestawieniu, lecz aparat cyfrowy, który pozwala na zapis wykonywanych zdjęć w wersji cyfrowej na zewnętrznej karcie pamięci MicroSD. Model ten został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 10 Mpix oraz 7 programów tematycznych. Posiada przy tym wizjer retro, dzięki któremu można kadrować zdjęcia niczym w dawnych aparatach oraz samowyzwalacz do 10 sekund. Zaopatrzony jest także w lampę błyskową o dobrej mocy. Oczywiście wydruk zdjęć następuje natychmiast po ich wykonaniu. Zdjęcie jest gotowe po około 45 sekundach, a każde z nich posiada z tyłu warstwę samoprzylepną, przez co może pełnić rolę naklejki. Możemy skorzystać w nim z 7 programów tematycznych, takich jak np. zdjęcie standardowe – kolorowe, czarno-białe, sepia, a każda z tych opcji jest z ramką Polaroid, oraz opcję fotobudki, czyli 4 obrazy na jednym zdjęciu.

Polaroid SNAP Touch

Jest to udoskonalona wersja podstawowego modelu SNAP. Ten cyfrowy aparat zaopatrzony został w matrycę 13 Mpix do zdjęć natychmiastowych z dużym, dotykowym ekranem LCD 3,5” i stabilizacją obrazu. Stanowi przez to bardziej zaawansowany model, który pełnić będzie rolę zarazem aparatu natychmiastowego oraz cyfrowego. Obsługuje przy tym karty pamięci MicroSD i MicroSDHC do 128GB, dzięki czemu oferuje ogromną ilość pamięci na zdjęcia. Również tutaj wydruk następuje na bezatramentowym papierze samoprzylepnym o rozmiarze 2×3”, jednak w tym przypadku mamy możliwość wyboru konkretnego zdjęcia do wydruku. Oprócz zdjęć model ten oferuje nagrywanie filmów FullHD w rozdzielczości 1080 p. Posiada także wbudowane lusterko do zdjęć selfie, samowyzwalacz, tryb zdjęć HDR, liczne programy tematyczne, możliwość łączenia się przez bluetooth oraz opcję korekcji kolorów drukowanych zdjęć.

Fujifilm Instax mini 8/8s

Kiedy fotografia natychmiastowa praktycznie wymierała na rynku, na jej wskrzeszenie zdecydowała się firma Fuji. Wypuszczony na rynek Instax okazał się tanim i prostym aparatem, który ponownie zainteresował sporo osób takim trybem fotografowania. Instax mini 8 to nowszy aparat marki Fujifilm, który jest następcą Instaxa 7. Jest on skierowany do początkowych entuzjastów fotografii natychmiastowej. Sprzedawany jest w pięciu kolorach: białym, czarnym, niebieskim, różowym i żółtym. Odznacza się prostotą obsługi, posiada cztery stopnie regulowanej jasności oraz zaopatrzony został we wbudowaną lampę błyskową. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonywanie zdjęć w trybie Hi Key, który daje efekt prześwietlenia, co idealnie sprawdzi się m.in. na imprezach w klubach. Jest to bardzo prosty model bez zaawansowanych funkcji. Brakuje w nim choćby samowyzwalacza. Problemem może być też ustawianie ostrości, zwłaszcza gdy fotografowany obiekt znajduje się w małej odległości. Przeszkadza również niemożność wyłączenia lampy błyskowej, jednak zawsze można ją przysłonić palcem w słoneczny dzień lub przy specjalnie artystycznych zdjęciach. Jest to model idealny dla początkujących, którzy nie chcą wydawać zbyt wiele na swój pierwszy aparat. Można go zakupić za mniej niż 300 złotych.

Instax Mini 70

Mini 70 to najnowszy aparat z kompaktowej linii Instax. Odznacza się on stylowym, nowoczesnym designem, przez co jest najprzyjemniejszym z wyglądu aparatem z tej serii. W porównaniu choćby do modeli 7 i 8 jest on mniejszy i bardziej poręczny. Zaopatrzony został w specjalny tryb selfie, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie autoportretów. Wpływ ma na to ustawienie ostrości. W przypadku opisywanego wcześniej modelu 8 zasięg ostrzenia zaczynał się od 60 centymetrów, a tutaj wymagana jest połowa tej wartości. Ponadto możemy skorzystać z możliwość ustawiania ostrości w 3 zakresach: macro (30-60 cm), standard (60 cm-3 m), krajobraz (3 m-nieskończoność). Możemy również skorzystać z trybu wymuszonego błysku oraz wspomnianego wcześniej Hi Key. Aparat ten posiada także system automatycznej kontroli ekspozycji, który pozwala uzyskać lepiej naświetlone zdjęcia. Zaletą tego modelu jest dobrze działająca automatyka, automatyczna korekcja ekspozycji, szybki czas gotowości. Niestety, podobnie jak w przypadku modelu mini 8, brak jest tu możliwości wyłączenia flesza, a robienie zdjęć odbywa się poprzez niezbyt wygodny, mały wizjer. Do wad zaliczyć można także brak dłuższego czasu naświetlania, co jest problematyczne zwłaszcza nocą.

Instax WIDE 300

Jest to trochę inny model firmy Fuji, który oferuje dwa razy większy format zdjęć (108×86 mm) niż modele mini. Dzięki temu jest mu bliżej do klasycznego Polaroida z lat 70. Tak szerokie zdjęcia Instax świetnie się sprawdzą na imprezach. Ponadto jest to najlepszy model do tworzenia obrazów krajobrazowych. Model ten wyposażono w standardowy wizjer optyczny, automatyczną lampę błyskową, dwupozycyjny wybór zakresu ostrości. Mimo większych rozmiarów cechuje się dobrą ergonomią, szybkim uruchamianiem, prostą obsługą, dobrą ekspozycją z fleszem. Jego największą wadą jest znaczny efekt paralaksy, czyli przy kadrowaniu obraz na zdjęciu będzie przesunięty względem tego, co widzimy w wizjerze. Inną wadą jest spora minimalna odległość ostrzenia, a także brak możliwości wyłączenia lampy błyskowej. Musimy się tutaj liczyć także z większymi kosztami za wkłady.

Lomo’Instant

Lomo’Instant to bardzo ciekawy projekt, który swój sukces zawdzięcza dzięki akcji na Kickstarterze. Zebrane przez twórców pieniądze pozwoliły na wyprodukowanie prostego aparatu do fotografii natychmiastowej, który stanowi ciekawą alternatywę dla produktów Fuji i Polaroid. Oprócz wbudowanego obiektywu o ogniskowej 27 mm w zestawie z aparatem otrzymujemy 3 obiektywy: fisheye, Close-up, 35 mm. Aparat ten może fotografować w dwóch trybach – automatycznym oraz manualnym, gdzie samemu możemy ustawiać parametry – Fujifilm Instax nam tego nie oferuje! Możliwe jest wykonywanie nim całkiem dobrych autoportretów. W zestawie zwykle zawarte są także wkładki żelowe, które nakłada się na lampę błyskową, co daje ciekawy efekt podkoloryzowanego zdjęcia. Lomo’Instant dostępny jest w wersji mini oraz wide.