Drukarka fotograficzna – którą wybrać?

450782243942707310.jpg

W obecnych czasach zdarza nam się wykonywać nawet po kilka zdjęć dziennie. Fotografia cyfrowa dostępna za pośrednictwem smartfonów sprawia, że każdy z nas ma lepszy lub gorszy aparat pod ręką. Niewątpliwie większość fotografii przechowujemy na dyskach i kartach pamięci. Jeśli już decydujemy się na wywołanie zdjęć, to oddajemy je do pracowni fotograficznych, fotolabów czy też marketów RTV i AGD. Tymczasem możemy także drukować zdjęcia w domu. Potrzebna będzie nam do tego drukarka fotograficzna. Jaką zatem wybrać?

Rodzaj druku

Na rynku zetkniemy się z trzema popularnymi rodzajami drukarek. Mowa tutaj o atramentowych, laserowych oraz termosublimacyjnych:

atramentowe – to niezwykle popularne oraz ekonomiczne urządzenia, które gwarantują nam relatywnie niski koszt wydrukowania pojedynczego zdjęcia. W dodatku otrzymujemy z nich obrazy o bardzo dobrej jakości. Sporym atutem takich wersji jest także szersza dostępność tuszy;

laserowe – takie drukarki sprawdzają się idealnie w przypadku drukowania klasycznych dokumentów. Niestety w przypadku obrazów gwarantują one gorszą jakość niż ich atramentowe odpowiedniki;

termosublimacyjne – tutaj z kolei otrzymujemy najwyższej jakości zdjęcia, których koszt niestety jest stosunkowo wysoki. Jest to rozwiązanie bardziej dla miłośników fotografii niż do klasycznego domowego użytku. Wykorzystana tutaj technologia polega na punktowym podgrzewaniu barwnika, który następnie nakładany jest na fragment kartki. Istotne jest to, iż każdy kolor jest nakładany odrębnie. Zdjęcia są niezwykle trwałe i odporne na blaknięcie.

Miejsce druku

Dzięki rozwojowi technologii mamy obecnie do czynienia nie tylko ze stacjonarnymi, lecz także i mobilnymi drukarkami. W przypadku tych pierwszych wyglądem nie różnią się za bardzo od tych, które wykorzystywaliśmy do tej pory w pracy domowej i biurowej. Mobilne z kolei są mniejszych rozmiarów, z wbudowanym akumulatorem. Można się z nimi łączyć za pomocą Bluetooth lub WiFi. Sporą nowością na rynku są drukarki do zdjęć natychmiastowych, działają one na tej samej zasadzie, co Polaroid lub Fuji Instax – wykorzystują tę samą technologię oraz papier. Polaroid ZIP Printer, gdyż to o niej mowa, to drukarka o niezwykle małych wymiarach. Urządzenie zostało wyposażone w akumulator o pojemności 500 mAh. Jego wymiary to jedynie 115x75x20 mm. Jest przy tym kompatybilna z wszystkimi urządzeniami mobilnymi, z którymi łączy się poprzez Bluetooth lub NFC. Otrzymane z drukarki zdjęcia są wodoodporne i wytrzymałe na starzenie i urazy mechaniczne.

Jaki atrament?

Wracamy jednak do klasycznych urządzeń. Mogą one wykorzystywać różnego typu tusz. Powszechnie wyróżnia się dwa rodzaje atramentów. Pierwsze z nich to wersje barwnikowe. Składają się one z roztworów, w których cząsteczka posiada mniejsze rozmiary niż w przypadku atramentu pigmentowego. Gwarantują bardzo dobre wnikanie w papier fotograficzny, a także ulegają lepszemu przemieszaniu. Minusem jest jednak to, iż po pewnym czasie tusz może zacząć blaknąć. Z kolei wersje pigmentowe odznaczają się większymi cząstkami, które nie wnikają zbyt głęboko w papier. Rzadziej się je wykorzystuje w drukarkach fotograficznych, gdyż nie gwarantują wysokiej jakości wydruku.

Specyfikacja i dodatkowe funkcje

Podczas wyboru swej pierwszej lub kolejnej drukarki fotograficznej powinnyśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które decydować będą o funkcjonalności i możliwościach naszego urządzenia. Oto kilka najistotniejszych.

  • Ilość pojemników na tusz: drukarki fotograficzne z racji kolorowych i bardziej nasyconych wydruków posiadać powinny przynajmniej 4 pojemniki na tusze, choć ich maksymalna liczba może sięgać 8-10. Im więcej pojemników, tym oczywiście więcej musimy wydać na tusz, lecz otrzymujemy szersze pole do działania.

  • Druk prosto z aparatu: jest to standardowa opcja, która polega na tym, iż podłączamy aparat do drukarki. Dzięki temu omijamy konieczność zrzucania zdjęć na komputer lub laptop. Możemy bezpośrednio wydrukować zdjęcia z aparatu bądź kamery.

  • Komunikacja: bardzo ważne jest posiadanie w drukarce kilku systemów łączności. Oprócz standardowego kabla USB pożądany jest także moduł WiFi, Bluetooth lub NFC.

  • Różne wielkości papieru: sporym udogodnieniem jest wybór różnych wielkości papieru. Uniwersalna drukarka fotograficzna powinna dać nam okazję do wydruku klasycznego, czyli 10×15 cm, a także A4, A5 oraz wielu innych.

  • Szybkość drukowania: przyzwyczajeni do szybkiego działania urządzeń zapewne chcielibyśmy także błyskawicznego wydruku zdjęć. Niestety różnie z tym bywa. Istnieją co prawda drukarki, które poradzą sobie z tym w ciągu kilkudziesięciu sekund lub jednej minuty, lecz także są takie modele, które potrzebują na jedno zdjęcie nawet kilku minut. Warto wobec tego zapoznać się ze szczegółową specyfikacją producenta.

  • Rozdzielczość wydruku: od rozdzielczości wydruku zależeć będzie jakość naszych zdjęć. Oczywiście w przypadku małych fotografii – 10×15 cm – różnice nie są tak bardzo zauważalne, ale jednak przy większym formacie mogą razić oko. Warto wobec tego zapoznać się z zakresem możliwości urządzenia.

Ile wydać na drukarkę?

Zakup drukarki fotograficznej musi być przez nas dokładnie przemyślany. Dobrej jakości uradzenia polecane przez specjalistów kosztują przynajmniej 1500 złotych. Jeśli mamy zamiar okazjonalnie drukować zdjęcia, to taki wydatek będzie dla nas zbyteczny. Urządzenia z górnej półki przydają się głównie w zakładach fotograficznych lub faktycznie dla pasjonatów, którzy lubią drukować w domu. W związku z tym przy rzadkim korzystaniu z urządzenia jako drukarki do zdjęć, warto pomyśleć być może nad uniwersalnym wyjściem. Zarówno Canon z serią Pixma, jak i Epson proponują nam funkcjonalne drukarki laserowe lub atramentowe, które przydadzą się zarówno do dokumentów, jak i zdjęć. W tym wypadku koszt jednego wydruku będzie relatywnie niski. Bez problemu uniwersalny model znajdziemy w cenie nawet poniżej 1000 złotych. W przypadku wakacyjnych wyjazdów polecamy wspomniany produkt Polaroida, który będzie znakomity do druku obrazów z imprez i wszystkich odwiedzanych miejsc.