Kamera cyfrowa – którą wybrać?

450782243943575180.jpg

Choć coraz większym powodzeniem cieszą się kamery sportowe czy też filmowanie za pomocą smartfona, to jednak nadal sporo osób lubi korzystać z tradycyjnych kamer. Najnowsze wersje cyfrowe często zaopatrzone są w innowacyjne systemy, które gwarantują znakomitą pracę urządzenia czy też jakość nagrywanego obrazu. Postanowiliśmy w związku z tym zaprezentować najciekawsze kamery cyfrowe na rynku.

Panasonic HC-V160

Tradycyjnie zaczynamy od urządzenia z niższej półki cenowej. Panasonic HC-V160 to model, który w promocji jesteśmy w stanie zakupić za mniej niż 700 złotych. Ta cyfrowa kamera HC-V160 jest w stanie nagrywać dla nas obraz w rozdzielczości Full HD. Zaopatrzona została między innymi w 75-krotny zoom inteligentny oraz 38-krotny zoom optyczny. Dodatkowo jest dzięki niej możliwe fotografowanie z rozdzielczością 8,9 megapiksela. Wyposażona została także w stabilizator obrazu eliminujący rozmycia i 2.7 calowy panoramiczny ekran LCD.

Jej szeroki kąt 32mm przydaje się zwłaszcza podczas filmowania i fotografowania we wnętrzach lub ciasnych miejscach. Model ten zapewnia wyraźny, szczegółowy obraz z płynnym ruchem. Jego matryca BSI charakteryzuje się wysoką czułością, a jasny obiektyw f/1.8 pozwala na uzyskanie jasnego obrazu, kręcenie materiałów w ciemniejszych miejscach. Możemy na co dzień korzystać z trybu iA, który za nas wybiera najbardziej odpowiednie parametry nagrywania. W zanadrzu mamy także tryb ustawień kreatywnych, jak efekt miniatury, film 8 mm, film niemy i filmowanie poklatkowe.

Sony HDR-CX240

Sony HDR-CX240 to interesujący model kamery, którą jesteśmy w stanie zakupić za mniej niż 800 złotych. Jest to poręczna kamera Full HD wyposażona w 27-krotny zoom optyczny o zakresie ogniskowych 29,8-804mm. Gwarantuje to kręcenie zbliżonych jak i bardzo oddalonych obiektów. Egzemplarz ten zaopatrzony został w matrycę CMOS Exmor R, która dodatkowo umożliwia fotografowanie w rozdzielczości 9.2 mln piksela. Dla komfortu obsługi zainstalowany został tutaj 2.7 calowy panoramiczny wyświetlacz o rozdzielczości 230tys pikseli.

Dzięki wprowadzonemu obiektywowi ZEISS o jasności f/1.9 – 4.0 wiele rejestrowanych scen będzie się wyróżniać dokładnością szczegółów i czystością obrazu. Szerokokątny (29,8 mm) obiektyw ZEISS Vario-Tessar® sprawdzi się w wąskich i małych pomieszczeniach. Zoom optyczny 27x i Clear Image Zoom 54x to okazja na filmowanie oddalonych obiektów, krajobrazów. Model ten posiada akumulator, który od nowości jest w stanie zagwarantować przynajmniej 130 minut ciągłej pracy. Warto dodać, że dzięki wbudowanym czujnikom ruchu stabilizator obrazu SteadyShot w bardzo dobrym stopniu kompensuje drgania nagrywającej kamery.

Canon Legria Mini

Produkt marki Canon to niezwykle oryginalna kamera, która od początku zaskakuje swym wyglądem. Wyposażona została w ultraszerokokątny obiektyw, odchylany ekran LCD oraz wbudowaną podstawkę. Wysokiej klasy obiektyw o kącie widzenia 160° świetnie sprawdzi się podczas wakacji, filmowania w małych pomieszczeniach. Urządzenie to pozwala na kręcenie materiałów w Full HD. Warto przy tym wiedzieć, iż podczas opcji fotografowania kąt obiektywu to aż 170°. Podczas nagrywania można zmienić kąt obiektywu nawet do 71°.

Z pewnością wielu osobom spodoba się tutaj nowatorski odchylany ekran 6,8 cm, który bez trudu możemy obrócić w stronę obiektu lub do tyłu. Wszystko to sprawia, że jest to niezwykle uniwersalna kamera pod względem sposobów filmowania. Jest on przy tym dotykowy, co jeszcze bardziej pomaga obsłudze. Pomocna jest tutaj także zastępującą statyw podstawka .Wbudowana karta Wi-Fi umożliwia połączenie kamery ze smartfonem lub tabletem, a następnie sterowanie nią z poziomu mobilnego.

Matryca CMOS 12,8 MP i wydajny procesor DIGIC DV4 zagwarantują nam wysoką rozdzielczość i niski poziom szumu. Jednocześnie model ten rejestruje bardzo realistyczny dźwięk dzięki mikrofonowi stereofonicznemu. Możliwe jest tu także nagrywanie w przyspieszonym i zwolnionym tempie, tworzenie efektu poklatkowego, duży zakres ostrości od 0,4 m do nieskończoności.

JVC GZ-R415

W cenie powyżej 1000 złotych dostępna jest kamera JVC GZ-R415. Jest to niezwykle ceniony i polecany model dla osób, które lubią filmować w trudniejszych warunkach. Wprowadzona została tutaj poczwórna ochrona QUAD PROOF. Sprawia ona, że urządzenie jest wodoodporne do głębokości 5 metrów, odporne na kurz i zabrudzenia, upadki z wysokości 1.5 metra oraz na działanie niskich temperatur. Jednocześnie zastosowano tutaj akumulator o zwiększonej pojemności, gwarantujący do 5 godzin działania na jednym naładowaniu.

O jakość obrazu dba matryca CMOS z tylnym podświetleniem. Możemy tutaj liczyć na 40x zoom optyczny, 60x zoom dynamiczny oraz aż 200x zoom cyfrowy, nagrywanie AVCHD Full HD z prędkością 24 Mbps. O komfort dba tutaj 3-calowy, dotykowy ekran LCD, zaawansowany stabilizator obrazu. Producent dał nam do dyspozycji także takie technologie jak Dual Rec, rozpoznawanie twarzy, Super LoLux, Time-Lapse REC oraz K2 w trybie nagrywania. Przysłona obiektywu to f/1.8 – f/6.3, z kolei ogniskowa 40.5 – 1620 mm.

Panasonic HC-W580

Bardzo ciekawym modelem jest HC-W580. Oprócz standardowego obiektywu posiada ona także dodatkowy, mniejszy, który znajduje się w obudowie wyświetlacza. Dzięki temu można liczyć na znacznie więcej możliwości filmowania. Model ten zaopatrzony został w inteligentny zoom 90x oraz zoom optyczny 50x. Ponadto za sprawą funkcji obiektywu szerokokątnego 28 mm możliwe jest tworzenie obrazów w wąskich pomieszczeniach czy zdjęć grupowych. Wszystkie obiekty są widoczne nawet w przypadku filmowania z bliska. Zetkniemy się tutaj także z 2-kanałowym mikrofonem kierunkowym, który bardzo dobrze wychwyci nawet drobne dźwięki.

Model ten to także funkcja HDR. Łącząca ze sobą dwa obrazy wykonane przy różnych ekspozycjach. Sprzyja to rejestrowaniu jeszcze lepszej jakości materiałów filmowych. Wiele osób wybiera ten model ze względu na obrotową kamerę pomocniczą. Daje ona nam możliwość wykonywania zdjęć z dwóch kątów na raz. Dzięki temu możemy rejestrować obraz przed sobą, jak i nas samych. Dodatkowo funkcja tworzenia kopii pozwala nagrywać obraz w trybie Picture in Picture. Kamera tas została wyposażona w funkcję Wi-Fi. Dzięki niej możemy połączyć aż trzy smartfony i wykorzystywać nawet dwa z nich jako okna pomocnicze.

Panasonic HC-V770

Panasonic HC-V770 to produkt z wyższej półki, którego cena często oscyluje w granicach 1600-2000 złotych. To także urządzenie, które nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD oraz rejestruje zdjęcia o rozdzielczości 24 megapikseli. Firma Panasonic wykorzystała w tym modelu funkcję filmowania z wysokim zakresem dynamicznym HDR Movie w celu uzyskania wyraźniejszych i ostrzejszych zdjęć.

Model ten wyposażony jest w 90-krotny zoom inteligentny i 20-krotny zoom optyczny oraz szeroki kąt 29,5mm. Nagrywanie w formacie 1080/50p Full HD 1920 x 1080 pikseli to nie tylko lepsza jakość, lecz także o wiele więcej cyfrowych informacji. Z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu tryb slow motion 120 kl./s. Prostota obsługi to między innymi tryb iA, który wybiera za nas najbardziej odpowiednie parametry.

Z pewnością sporym atutem tego modelu jest układ HYBRID O.I.S. + wykorzystujący korekcję 5-osiową w celu dokładnej eliminacji rozmywania obrazu. Możemy dzięki niemu uzyskiwać znakomite efekty podczas zdjęć przy chodzeniu. Takie rozwiązanie daje nam także funkcję Level Shot, gdzie następuje automatyczne wykrywanie i korygowanie pochylenia obrazu. Możemy tutaj także bez trudu połączyć kamerę ze smartfonem lub tabletem za pomocą WiFi. Również i ten egzemplarz dysponuje trybem ustawień kreatywnych.

JVC GC-PX100

JVC GC-PX100 to model z jeszcze wyższej półki cenowej, za który konieczne jest zapłacenie przynajmniej 3000 złotych. Oczywiście i tutaj możemy kręcić filmy w rozdzielczości Full HD 1920×1080, w dodatku w trybie progresywnym. Model ten stosuje szybkie przetwarzanie 36 Mbps, precyzyjnie rejestrując obrazy z większością ilością informacji wizualnych. Rejestrowanie obrazów możliwe jest w formatach AVCHD 2.0, MPEG-4 i .MOV oraz iFrame. Model ten wyposażono w najwyższej klasy optykę, obiektyw GT o jasności f/1.2 oraz matrycę CMOS. Gwarantuje to znakomite rezultaty podczas filmowania.

Wykorzystywana 1/2.3-calowa matrycę CMOS o rozdzielczości 12,8-Megapiksela posiada fotodiody umieszczone za filtrem barwnym. W wyniku tego zwiększono ilość światła docierającego do wnętrza. Na co dzień możemy wykorzystać optyczną stabilizację obrazu oraz 10x zoom optyczny oraz 19x powiększenie w rozdzielczości 720p, przy użyciu technologii zoomu dynamicznego. Egzemplarz ten posiada funkcję Time Control, dzięki której możemy wybierać i zmieniać prędkość nagrywania za pomocą obrotowego pokrętła. Możliwe jest tutaj nagrywanie nawet z prędkością 500 klatek/sek. czy też w trybie poklatkowego z prędkością 1 klatka/80 sek.

Również i tutaj obecny jest moduł Wi-Fi umożliwiający na smartfonie lub tablecie oglądanie i opisywanie filmów.

Sony FDR-AXP33

Na koniec kamera, której cena przekracza obecnie 5000 złotych. FDR-AXP33 mimo niewielkich wymiarów jest urządzeniem, które oferuje nagrywanie w rozdzielczości 4K Ultra HD ze stabilizatorem obrazu Balanced Optical SteadyShot. Stabilizator w bardzo dobrym stopniu ogranicza skoki obrazu i jego zamazywanie się. Jest w stanie kompensować drgania kamery nawet 13 razy skuteczniej niż modele ze standardowym stabilizatorem Optical SteadyShot.

Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj wbudowany projektor o natężeniu do 50 lumenów, za pomocą którego możemy wyświetlać obraz na dowolnej płaskiej powierzchni. Może to być obraz zarejestrowany na kamerze lub też zewnętrznego źródła. O jakość samego materiału filmowego dba tutaj obiektyw ZEISS, przetwornik obrazu CMOS Exmor R i procesor obrazu BIONZ X. Bardzo dobra światłoczułość matrycy pozwala na uzyskanie doskonałego obrazu nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Dostępnych jest tutaj wiele automatycznych jak i manualnych funkcji.

Ogniskowa wynosi tutaj 26.8 – 268 mm, a jasność obiektywu f/1.8 – 3.4. To model, który z powodzeniem może służyć do rejestrowania amatorskich jak i bardziej profesjonalnych materiałów.