Krawat – co warto wiedzieć przed zakupem?

450782243940201843.jpg

Wielu mężczyzn swojej eleganckiej stylizacji nie jest w stanie wyobrazić sobie bez odpowiedniego krawata. Jest on niezbędnym dodatkiem do koszuli wizytowej. Zdaniem niektórych może on nawet wyrażać osobowość i charakter mężczyzny. Istotne jest to, iż bez względu na różne trendy i zmiany w świecie mody nadal pozostaje on ulubionym elementem ozdobnym męskiej garderoby. Prezentujemy najciekawsze informacje o krawatach.

Jaki materiał?

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego wykonany jest krawat. Nie da się ukryć, że pożądany jest przede wszystkim jedwab. Większość dostępnych na rynku krawatów to wersje jedwabne lub takie, które je udają, a znajdziemy je w wielu wzorach i o rozmaitych fakturach. Jedwab odznacza się miękkością, wytrzymałością oraz odpornością na zagniecenia. Taki krawat nadaje się jednak przede wszystkim na specjalne okazje, do eleganckiej koszuli i marynarki. W przypadku bardziej luźnego, casualowego stylu powinno dobierać się modele wełniane. Posiadają one zupełnie inną fakturę niż krawaty jedwabne, co daje nam większe pole do manewru.

Ponieważ wersje wełniane i jedwabne wymagają od nas większej staranności i ochrony, dlatego sporym powodzeniem cieszą się także krawaty z tworzyw sztucznych. Odznaczają się one niższa ceną oraz sporą wygodą w użytkowaniu.

Szerokość i długość krawata

Oprócz materiału niezwykle istotne jest to, jaka jest szerokość kroju. Przyjęto, że należy zwracać uwagę na szeroki czub, czyli najszersze miejsce krawata. Ma on wpływ na całość fasonu, co ma przełożenie potem na zastosowanie do różnych stylizacji. W klasycznej wersji szerokość wynosi około 10 centymetrów, choć większą popularnością cieszą się modele w okolicach 7 cm. Spotkać możemy także wersje o szerokości ok. 4-5 cm, które nazywane są śledziami. Pasują najbardziej do sportowych marynarek.

Częstym błędem popełnianym przez mężczyzn jest nieodpowiednia długość zawiązanego krawata. Według przyjętych zasad jego koniec nie powinien znajdować się poniżej górnej krawędzi sprzączki od paska. Z kolei odległość pomiędzy czubkiem krawata a paskiem nie powinna przekraczać 2 cm. Wyższe osoby koniecznie muszą kupować dłuższe krawaty.

Kolor i wzór

Równie istotny jest dobór odpowiedniego koloru i wzoru. Panuje niepisana zasada mówiąca o możliwości trzech kolorów i dwóch wzorów. Oznacza to, że marynarka, krawat i koszula mogą mieć odmienne odcienie, lecz tylko dwie części ubioru mogą mieć wzór, trzecia zaś musi pozostać gładka.

Warto zapoznać się z zestawieniami kolorystycznymi, aby uniknąć na przyszłość poważnych wpadek modowych. Największą popularnością cieszy się zestawienie kontrastowe, które uznawane jest za klasyczne. Najczęściej oznacza ono ciemny garnitur, jasną koszulę i ciemny krawat. Oczywiście jest to tylko propozycja. Najważniejsze jest to, aby kolory do siebie pasowały. Powszechnie mężczyźni w związku z tym stawiają na białą koszulę, czarny garnitur oraz ciemny krawat. Jeśli mamy na sobie szary lub czarny garnitur, to w myśl tej zasady pasować będzie do nich każda ciemna barwa. W przypadku granatowych marynarek i garniturów wręcz odradzane są żółte, pomarańczowe czy fioletowe krawaty. Do brązowego i beżowego nie zakładajmy niebieskiego ani kremowego.

Coraz większą popularność zyskuje zestawienie monochromatyczne. Tutaj każdy z trzech głównych elementów ubioru jest w takim samym kolorze; uzyskuje się przez to interesujący efekt jednolitości. Idealnie sprawdza się to na imprezy lub podczas wyjścia na miasto. Odradzane jest jednak na specjalne uroczystości i okoliczności. Podobnie wygląda sytuacja z zestawieniem ton w ton, gdzie dopasowujemy do siebie 3 elementy w tym samym kolorze, lecz o odmiennych odcieniach.

Zatem, co wybrać na konkretną okazję? Zawsze możemy zdecydować się na bezpieczną opcję oznaczającą jednobarwny krawat o standardowej szerokości około 7-8 centymetrów. Na wyjątkowe okazje polecamy sprawdzoną kompozycję, czyli ciemny krawat, ciemny garnitur i jasną koszulę. Na rodzinne i mniej oficjalne spotkania możemy wybierać zestaw ton w ton lub monochromatyczny. Impreza lub wyjście na miasto to okazja do eksperymentów, przez co mamy w czym wybierać.

W przypadku wzorów kierujmy się zasadą dwa plus jeden, czyli dwa elementy wzorzyste, jeden gładki. Tutaj mamy całkiem spore pole do popisu. Łączenie ze sobą wielu wzorów i kolorów nie musi oznaczać czegoś ekstrawaganckiego. Jeśli tylko mamy dobry zmysł i gust, to nasze kompozycje cechować się będą świeżością oraz przyciągać uwagę.

Jak zawiązać krawat?

Wiązanie krawata dla wielu mężczyzn nie jest taką prostą sprawą. Takiej umiejętności należy się nauczyć, a przy tym istotne jest powtarzanie konkretnego węzła, aż nabierzemy już wprawy. Nie warto się na ten temat rozpisywać; polecamy za to filmik instruktażowy.