Książki militarne o broni pancernej

450782243944102928.jpg

Wielu miłośników historii, żywo interesuje się bronią pancerną. Obecna na frontach od I wojny światowej, niezwykle zyskała na znaczeniu podczas największego konfliktu zbrojnego w dziejach. Do dziś w wielu armiach stanowią one podstawę uzbrojenia. Pisaliśmy już kilkukrotnie o najlepszych czołgach II wojny światowej czy obecnie w użyciu. Tym razem postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć ciekawym publikacjom książkowym, które dotykają tej tematyki. Owe książki militarne będą całkiem sporą skarbnicą wiedzy.

Wojna Pancerna – Ludwik von Eimannsberger

Jest to absolutna klasyka światowej literatury militarnej o broni pancernej. Dzieło Ludwika von Eimannsbergera było w okresie międzywojennym jedną z najważniejszych i najistotniej znanych prac dotyczących użycia broni pancernej. Niemiecki autor omawia w nim użycie czołgów w czasie I wojny światowej, ich późniejszy rozwój, a także możliwości ich zastosowania bojowego w przyszłości. Można dzięki temu poznać początki wojsk pancernych, a także to, jak wyglądały pierwsze kroki ku stworzenia Tygrysa Czy pantery. Mamy tutaj do czynienia z przedrukiem tłumaczenia z 1937 roku. To jedna z najstarszych publikacji, która dla wielu osób będzie znakomitym uzupełnieniem wcześniejszej wiedzy o wojskach pancernych.

Czołgi i Pojazdy Bojowe. Ilustrowana Encyklopedia – Robert Jackson

To prawdziwe źródło wiedzy dla każdego miłośnika pojazdów pancernych. Oferowana jest nam bogato ilustrowana encyklopedia czołgów, wozów bojowych i innych pojazdów wojskowych. Autor rozpoczyna od modeli zbudowanych w 1904 roku, a kończy na współczesności. Znajdziemy tutaj mniej znane jak i najsłynniejsze czołgi z całego świata. Każdy pojazd jest zilustrowany, zaprezentowany wraz z opisem i wykazem najbardziej istotnych parametrów. Poznać możemy prze to rok powstania, ciężar, wymiary, uzbrojenie, jego zasięg. Znalazło się tu miejsce dla takich legend, jak Tygrys, pantera, T-34, Abrams, T-72, Sherman.

Czołgi II wojny światowej – Andrzej Zasieczny

Andrzej Zasieczny w swej książce skupił się na pojazdach bojowych używanych w czasie II wojny światowej. Znajdziemy w niem szczegółowy opis najważniejszych czołgów i tankietek używanych w trakcie II wojny światowej. Dostaniemy tutaj wykaz najważniejszych parametrów, zdjęcia, ilustracje, opisy techniczne. Autor opisał również zastosowanie bojowe. Znajdziemy w tej publikacji pojazdy należące do III Rzeszy, Związku radzieckiego, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czechosłowacji, Francji, Japonii, Polski, Węgier, Włoch. Jest to pozycja, którą warto polecić początkującym miłośnikom historii, zwłaszcza dzieciom i młodzieży.

Czołgi przekroje. Przewodnik encyklopedyczny – Michael E. Haskew

To kolejna propozycja dla tych, których interesują różnego typu dane na temat broni pancernej. Autor w swym dziele prezentuje nam 50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś. Każdy pojazd został pokazany w formie szczegółowo przekroju, na kolorowej ilustracji lub fotografii. Znajdziemy tu szczegółowe dane techniczne i historię pojazdów. Bardzo ważne jest to, iż przewodnik ułożony jest chronologicznie, a każdy pojazd zilustrowano kolorowym, szczegółowo opisanym przekrojem. Poznamy w ten oto sposób pojazdy od zewnątrz i od wewnątrz. Autor zaprezentował liczbę wyprodukowanych egzemplarzy wagę, wymiary, osiągi i dane jednostki napędowej czy też zasięgu i uzbrojenia. Dostępne są tu takie czołgi, jak T-34, Tygrys, Pantera, T-72, M1 Abrams, Leopard II i Challenger II. To z pewnością dzieło, które powinno znaleźć się na półce każdego miłośnika wojskowości.

Achtung Panzer! – Heinz Guderian

Jest to jedna z najważniejszych książek w historii wojskowości, a także najważniejsza praca teoretyczna poświęcona broni pancernej. Dzieło Heinza Guderiana powstało w drugiej połowie lat 30. XX wieku. W swej książce autor skupił się na dotychczasowym wykorzystywaniu broni pancernej oraz taktyce, która będzie miała przyszłość w nadchodzących bitwach. Nie trzeba chyba wspominać, że informacje zawarte w tym dziele przyczyniły się do powstania taktyki niemieckich sił pancernych oraz blitzkriegu. Jego obraz zasad zastosowania broni pancernej i jej organizacji wywarł ogromne wrażenie na dowódcach i to nie tylko niemieckiej armii. Dzieło to przy tym zostało napisane jasnym i prostym językiem. Pozycja ta to prawdziwa gratka dla osób interesujących się bronią pancerną i jej użyciem w I i II wojnie światowej.

Czerwony czołgista. Wojna w T-34 na Froncie Wschodnim – Wasilij Briuchow

Tym razem coś dla osób lubiących wojenne wspomnienia. Wasilij Briuchow to osoba, która spędziła w armii blisko czterdzieści pięć lat: od 1941 do 1986 roku. Przez większość II wojny światowej walczył on w legendarnym dziś czołgu T-34. Przez te czas walczył na łuku kurskim, przejechał swym czołgiem przez Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Jugosławię, Węgry i Austrię. Przez ten czas musiał mierzyć się ze znakomicie wyszkolonym i zdeterminowanym przeciwnikiem. Nie tylko udało mu się przetrwać wojnę, lecz na swym koncie zapisał blisko trzydzieści zniszczonych czołgów nieprzyjaciela. Jego książka prezentuje realia wojenne, trudne walki, śmierć przyjaciół. Dzięki niej możemy poznać, jak wyglądała typowa służba radzieckiego pancerniaka.

Polska broń pancerna w okresie Blitzkriegu – Jamie Prenatt

Jest to o tyle ciekawa książka, iż w jej przypadku mamy do czynienia z badaniami przeprowadzonymi przez zagranicznych historyków. Zazwyczaj polska broń pancerna w 1939 roku opisywana była przez naszych rodzimych pisarzy. Autor prezentuje nam w swym dziele rozwój polskiej broni pancernej od lat 30. do momentu wybuchu wojny. Poznamy w większym stopniu program przezbrajania armii. W książce znajdziemy dokładnie opisane wozy bojowe, jak Renault FT, tankietki, R-35, czołgi Vickers czy też skonstruowany w samej Polsce 7TP. Jest to niezwykle ciekawe źródło informacji o siłach pancernych, które stawiały czoła siłom Wehrmachtu. Dzieło uzupełnione jest o wiele grafik, ilustracji.

Pojazdy pancerne aliantów 1939-1945 – Aleksander Ludeke

Jest to książka, która prezentuje nam w przejrzysty i ciekawy sposób czołgi i wozy pancerne w armiach sił alianckich podczas II wojny światowej. Znajdziemy tutaj dane na temat czołgów polskich, francuskich, sowieckich, angielskich oraz amerykańskich. Autor pokazuje wozy bojowe, które musiały mierzyć się z Tygrysami, Panterami, Panzer IV czy też licznymi działami samobieżnymi. Stworzony został dzięki temu chronologiczno-alfabetyczny katalog pojazdów pancernych. Obejmuje on najważniejsze informacje w skrótowej formie. Obok opisów i ilustracji dowiemy się, jak wyglądała ich strona techniczna czy też wykorzystanie bojowe.

Dywizje pancerne Hitlera – Jurado Carlos Caballero

Jest to książka, dzięki której prześledzimy wojenne losy niemieckich dywizji pancernych. W czasie II wojny światowej stanowiły one stalową pięść niemieckich sił, a wyniki poszczególnych operacji czy bitew były często uzależnione od właśnie ich poczynań. Carlos Jurado na początku skupił się na przybliżeniu początków elity wojskowej, czyli okresie od 1919 do 1939 roku. Poznamy dzięki temu między innymi postać Heinza Guderiana, o którym była mowa we wcześniejszej części zestawienia. Poznamy wszystkie sukcesy i porażki militarne jednostek pancernych. Zawarty w książce został szlak bojowy niemieckich czołgów, schematy kompanii, typy czołgów, które brały udział w bitwach oraz dowódców. Często zestawia je z wojskami przeciwników.

Dostaniemy tu porównanie pancernych sił niemieckich i radzieckich, ogólną liczbę wyprodukowanych czołgów w Niemczech od 1935 do 1945 roku, straty poniesione na froncie wschodnim. Jest to wyjątkowe kompendium wiedzy o siłach pancernych Wehrmachtu. Oprócz interesujących informacji znajdziemy w książce barwne zdjęcia i rysunki prezentujące wyposażenie, załogi, mapy i tabele.

Kursk. Największa bitwa pancerna w dziejach świata – M. K. Barbier

Kursk to do dziś największa bitwa pancerna, jaka wydarzyła się w historii świata. Ogromne starcie między niemieckimi a radzieckimi wojskami przyczyniło się do zmiany na froncie wschodnim. Autor w niezwykle dokładny i interesujący sposób prezentuje nam wszystkie informacje o tej bitwie. Poznamy zarówno sytuację na froncie przed bitwą, przygotowania obu stron, początek walk, poszczególnej bitwy, starcia, a także końcowy rezultat. Wszystko jest okraszone wieloma zdjęciami i grafikami. To okazja na poznanie nieznanych dotąd faktów o największej bitwie pancernej w historii.

Czołgi i samobieżne działa pancerne Wojska Polskiego 1919-2016 – Tomasz Szczerbicki

To kolejna propozycja dla tych osób, które interesują się polską wojskowością. Autor prezentuje nam blisko 100 lat polskiej broni pancernej. Na początku ukazane są pojazdy walczące w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Książka została podzielona na cztery istotne części: II Rzeczpospolita, II wojna światowa, powojenny czas oraz okres po 1989 roku. Poznamy w związku z tym interesującą historię czołgów i samobieżnych dział pancernych w Wojsku Polskim. Autor prezentuje sprzęt używany w okresie miedzy wojennym, zarówno zagraniczne, jak i krajowe konstrukcje. W okresie II wojny światowej skupia się na działaniach i wyposażeniu wojsk walczących u boku Aliantów i Sowietów. Powojenny okres to przede wszystkim prezentacja radzieckiego sprzętu w LWP. Ostatnie lata to polskie modyfikacje oraz zakupione z Niemiec Leopardy. Każdy pojazd jest dokładnie zaprezentowany, wraz z informacjami technicznymi, liczbą wykorzystywaną w czasie służby.

Broń pancerna III Rzeszy – Andrzej Zasieczny

Andrzej Zasieczny, autor książki Czołgi II wojny światowej, skupia się tym razem wyłącznie na niemieckiej broni pancernej. W swym kilkutomowym dziele prezentuje poszczególne czołgi, pojazdy pancerne, które wykorzystywane były w czasie II wojny światowej. Znajdziemy w nich opis najważniejszych czołgów, wozów bojowych, czołgów przeciwlotniczych i samobieżnych haubic, armat i moździerzy. Prezentowana jest nam historia rozwoju pojazdów, wszystkie wersje i odmiany, a także wykorzystanie bojowe. Autor skupia się przy tym na pionierskich rozwiązaniach technicznych.