Kultowe samochody filmowe

450782243942616172.jpg

Często się tak zdarzało, że w wielu produkcjach filmowych i serialowych jednym z głównych bohaterów były samochody. W innym przypadku stanowiły one istotny dodatek, który sprawił, że z czasem stały się one wręcz kultowe. Możemy wymienić całkiem sporo takich modeli, które przeszły do historii kinematografii. Oto kultowe samochody filmowe.

DeLorean DMC-12

Zaczynamy od jednego z najbardziej rozpoznawalnych filmowych pojazdów. DeLorean DMC-12 pochodzący z trylogii Powrotu do przyszłości wyreżyserowanej przez Roberta Zemeckisa stał się jednym z symboli kina science-fiction. To właśnie ten samochód służył jako wehikuł czasu przenoszący bohaterów do innych epok. Pojazd ten produkowany był przez DeLorean Motor Company w latach 1981–1983. Przez ten czas stworzono niewiele ponad 8,5 tysiąca egzemplarzy, z czego do dziś przetrwało około 6 tysięcy. Charakteryzował się on unikalną konstrukcją ze stali nierdzewnej, a także podnoszonymi do góry drzwiami. Niestety można powiedzieć, iż pierwszy film powstał nieco za późno. Gdy dzięki produkcji stał się rozpoznawalny i pożądany na całym świecie, firma DeLorean zdążyła ogłosić już upadłość. Ostatnio można było wyczytać, iż planowany jest jednak jej powrót na rynek.

GMC Van (GMC Vandura)

Lata 90. to dla wielu z nas godziny spędzone przed telewizorem na oglądaniu poczynań Drużyny A. Amerykański serial opowiadający losy czterech weteranów wojny wietnamskiej do dziś w naszym kraju ma status legendy. Jednym z charakterystycznych elementów w serialu była ciemna furgonetka GMC Vandura. Posiadała ona czerwony pasek na karoserii, szaro-metaliczną górną częścią nadwozia oraz spoiler na dachu. GMC Vandura trzeciej generacji produkowany był w latach 1971–1996. Oferowany był on w kilku wersjach nadwozia. Choć pojazd ten występował w wielu produkcjach, to jednak zawsze kojarzony będzie z Drużyną A. Wykorzystany został nawet w kinowej wersji z 2010 roku.

KITT (Pontiac Trans Am)

Mniej więcej w tym samym czasie na ekranach telewizorów mogliśmy podziwiać serial Nieustraszony. To dzięki niemu bardziej rozbłysła gwiazda Davida Hasselhoffa. Prowadził on w serialu niezniszczalny, samochód do zadań specjalnych, z charakterystycznymi czerwonymi światłami z przodu. Jego unikalność polegała na tym, iż posiadał superkomputer, z którym mógł się komunikować. Był to przerobiony specjalnie na potrzeby filmu Pontiac Trans Am z 1982 roku. Twórcy podpisali umowę z firmą General Motors, która dostarczyła na plan zdjęciowy czternaście egzemplarzy auta. Różniły się one między sobą silnikiem czy konstrukcją, dzięki czemu były wykorzystywane w różnych ujęciach. W serialu używany był też niestety fikcyjny układ Super Pursuit Mode, dzięki któremu główny bohater rozpędzał się do blisko 500 km/h. Ponoć po zakończeniu zdjęć wszystkie egzemplarze miały zostać zniszczone. Nieoficjalnie mówi się o jednym zachowanym.

Shelby AC Cobra

Kolejnym sensacyjnym serialem z lat 90. była Cobra. To dzięki niemu sławny stał się Michael Dudikoff, a wiele osób podziwiało na ekranie wspaniały pojazd Shelby AC Cobra, który prezentowany był w kolorze krwistej czerwieni. AC Cobra tworzony był w latach 60. przez AC Cars i Carrolla Shelby’ego. Stosowano w nim silniki V8 4,2 litra oraz 4,7 litra, mechanizm różnicowy od Jaguara E-Type. Była to niezwykle udana konstrukcja, która w 1964 roku w wersji GT wygrała 24-godzinny wyścig w Le Mans.

FIAT 125p

Ponieważ w naszym kraju w okresie PRL-u nie mogliśmy cieszyć się różnorodnością samochodów, dlatego też w wielu produkcjach kinowych i telewizyjnych wykorzystywane były te same pojazdy. Najczęściej był nim legendarny już dziś Fiat 125p, który produkowany był w naszym kraju od 1967 do 1991. Mogliśmy go na ekranach telewizyjnych obserwować choćby w serialu 07 zgłoś się. Jednak najwięcej osób kojarzy go zapewne ze Zmienników. Ta legendarna żółta taksówka była jednym z głównych bohaterów serialu Stanisława Barei.

Chevrolet Camaro

Teraz jeden z nowszych bohaterów kina. Wraz z premierą Transformersów nastała nowa era w historii kina rozrywkowego. Michael Bay lubuje się w efektownych scenach oraz sportowych samochodach. Nic też dziwnego, że jednym z bohaterów filmu został Camaro. Jako Bumblebee początkowo prezentowany jest w starszej formie z 1975 roku, jednak szybko przemienia się w najnowszy pojazd Chevroleta. Dzięki temu, że wystąpił on we wszystkich odsłonach serii, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów we współczesnym kinie. W pewnym momencie do sprzedaży trafiła nawet limitowana wersja auta o nazwie Camaro Transformers Special Edition.

Peugeot 406

Gdyby nie francuska seria Taxi zapewne Peugeot 406 byłby jednym z wielu pojazdów, które przewinęły się przez europejski rynek w ostatnich kilkunastu latach. Model ten został jednak wykorzystany jako tytułowa taksówka. Oczywiście na ekranach kinowych możemy podziwiać mocno podrasowany pojazd z 1997 roku. Film opowiadał o nietypowym taksówkarzu, który nie przestrzegał przepisów i woził swych klientów autem rozpędzającym się do 300 km/h. Powstały łącznie 4 filmy, które z pewnością przyczyniły się do popularyzacji tego auta.

ECTO-1 (Cadillac Miller-Meteor)

Film Pogromcy Duchów zapewne większości z nas kojarzy się z tytułowymi bohaterami oraz całą masą paranormalnych istot. Jednak niezwykle charakterystycznym elementem w nim był także pojazd ekipy. Ecto–1 pojawiał się praktycznie w każdej scenie, kiedy pogromcy ruszali do akcji. W rzeczywistości był to Cadillac z 1959 roku. W samym filmie auto to zostało stworzone na bazie starego ambulansu. Liczyło sobie aż 6 metrów długości. Do dziś jest niezwykle kultowe, często można znaleźć je w zabawkowej wersji.

Aston Martin DB5

James Bond znany był z zamiłowania do pięknych kobiet oraz sportowych samochodów. Nic też dziwnego, że Agent Jej Królewskiej Mości wybrał brytyjskie auto. To dzięki niemu Aston Martin DB5 z 1964 roku można dziś też określić jako kultowy. Oczywiście w wersji filmowej posiadał on między innymi karabiny maszynowe, katapultę oraz wiele innych dodatków szpiegowskich. Samo auto produkowane było między 1963 a 1965 rokiem. W porównaniu do poprzedniej generacji zwiększono w nim pojemność silnika 3700 cm³ do 4000 cm³. Wyprodukowano łącznie 1063 egzemplarzy, a jeden z planu zdjęciowego sprzedany został za 4,6 miliona dolarów. Mogliśmy go podziwiać w takich produkcjach, jak choćby Goldfinger, Operacja Piorun, GoldenEye, Casino Royale czy Skyfall.

Ford Mustang Fastback GT 390 ’68

Ford Mustang sam w sobie to auto legenda. Nic też dziwnego, że od lat 60. wykorzystywany był w wielu produkcjach filmowych. Wiele osób zapewne kojarzy ten pojazd z filmu Bullit. Mustang pierwszej generacji w nadwoziowej wersji 2 + 2 fastback, z potężnym ośmiocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 320 KM był pojazdem głównego bohatera filmu Franka Bullita. Postać grana przez Steve’a McQueena stała się ikoniczna. W filmie pierwszy raz w historii kina zastosowano dynamiczny i wielominutowy pościg, gdzie Bullit za kierownicą swego Forda Mustanga ściga czarnego Dodge Chargera. To nie tylko gratka dla miłośników motoryzacji, lecz także kina sensacyjnego. Sfilmowany pościg wyznaczył nowe trendy, które są powielane po dziś w takich filmach, jak seria Szybcy i wściekli, Bourne czy Ronin.