Limuzyny – przegląd kultowych modeli

450782243939905807.jpg

Praktycznie od początku rozwoju motoryzacji zarówno wielu bogatych biznesmenów, jak i głowy państw zamawiało dla siebie samochody o podwyższonym komforcie czy kwestiach bezpieczeństwa. Tak też narodziły się limuzyny. Przez lata ulegały one wielu modyfikacjom, wprowadzano zupełnie inne elementy wyposażenia. Obecnie często błędnie przypisuje się ich rolę pojazdom wysokiej klasy. W rzeczywistości liczne i standardowe auta typu Volkswagen, Audi czy BMW reklamowane jako limuzyny do ślubu – nie są nimi w rzeczywistości. Przyjrzymy się temu, jakie były najciekawsze limuzyny w historii oraz które są obecnie wykorzystywane przez bogaczy i rządzących.

Lincoln “Sunshine Special”

Pojazd ten stanowi pierwszą limuzynę z prawdziwego zdarzenia. Na specjalne potrzeby prezydenta USA w roku 1939 amerykańska firma Lincoln na bazie Lincolna serii K wykonała ten wyjątkowy samochód. Przede wszystkim użytkowany był on przez Franklina D. Roosevelta oraz Harry’ego Trumana. Model ten był napędzany silnikiem V12. Wzmocniono jego karoserię, opancerzenie, a przy tym wyposażony został w – jak na owe czasy – innowacyjne rozwiązania z zakresu łączności. Dziś pojazd ten można podziwiać w Henry Ford Museum, czyli jednym z najlepszych miejsc na świecie dla fana motoryzacji. Warto przy tym zauważyć, że Sunshine Special zapoczątkował modę na prezydenckie limuzyny, a także był początkiem całej wieloletniej serii tworzonej dla głowy państwa.

Lincoln Continental SS-100-X

Prawdopodobnie jest to najbardziej rozpoznawalna limuzyna prezydencka w historii. To właśnie w niej w Dallas zamordowany został Kennedy. SS-100-X został specjalnie stworzony na potrzeby Secret Service. Wykonany został na bazie popularnego w tamtym czasie czterodrzwiowego kabrioletu Lincoln Continental 1961, model 74A. Specjalnie jednak dla prezydenta zwiększono o nieco ponad metr rozstaw osi Lincolna, a także wzmocniono konstrukcję nośną. W wyniku tego łączna długość limuzyny wynosiła 5,7 m, a sam pojazd osiągnął wagę 3,5 tony. Musiał być przez to napędzany przez silnik Forda 430 V8 o mocy 350 KM. Mimo negatywnego skojarzenia nie zakończyła ona swej służby wraz ze śmiercią prezydenta. Zamontowano w niej tytanowe osłony, kuloodporne szyby i opancerzony dach. Ze względów bezpieczeństwa był to ostatni pojazd prezydencki z otwartym dachem. Dziś również znajduje się w Henry Ford Museum.

Cadillac One

Dominacja Lincolna w tym względzie została w pewnym momencie przełamana przez Cadillaca. Po wielu latach jazdy Lincolnem amerykańską głowę państwa chroni obecnie właśnie ta marka. Z racji licznych podróży prezydenckich i zdjęć z nimi związanych najprawdopodobniej jest to obecnie najbardziej znana i rozpoznawalna limuzyna na świecie. Skonstruowana została dla Barracka Obamy. Cadillac nie stworzył oficjalnej nazwy dla tego pojazdu, dlatego nieoficjalnie nazywa się go Bestią. Nie bez powodu cieszy się takim pseudonimem. Jest to potężny pojazd, który został zbudowany na bazie samochodu ciężarowego Chevrolet Kodiak. Waży blisko 10 ton, jest odporny na ataki chemiczne, bombowe, a nawet biologiczne. Na wyposażeniu ma oczywiście wzmocnioną konstrukcję, kuloodporne szyby, sprzęt łączności czy też zapas grupy krwi dla prezydenta. Przejazd 100 kilometrów tą limuzyną wymaga zużycia aż 30 litrów ropy!

ZIŁ-4112R

Ponieważ w Rosji stawia się na promowanie tego, co rosyjskie, dlatego też specjalnie na potrzeby tamtejszej głowy państwa stworzono lokalną limuzynę. Od 2012 roku Władymir Putin może się pochwalić przygotowanym dla niego pojazdem. ZIŁ-4112R, bo o nim mowa, stworzony został jedynie w jednym egzemplarzu. Mimo całkiem sporych osiągów oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa nie jest często wykorzystywany jako oficjalna prezydencka limuzyna. ZIŁ posiada wolnossący silnik V8 o pojemności 7,7 litra i mocy 400 KM. Waga pojazdu wynosi 3,8 tony. Rosyjscy politycy mają większe zaufanie do niemieckich pojazdów, zwłaszcza BMW.

BMW 760LI High Security

Skoro jesteśmy przy niemieckich limuzynach, czas przejść do pojazdu bardziej nam znanego. BMW 760LI High Security to auto, którym na co dzień porusza się prezydent Polski. Samochód ważący blisko 4 tony posiada prawie 5 metrów długości. Na specjalne zamówienie wzmocniono jego podwozie, zaopatrzono go w kuloodporne szyby oraz systemy bezpieczeństwa, które uchronią prezydenta nawet przed ostrzałem z mniejszej broni przeciwpancernej. BMW posiada 6-litrowy silnik o mocy 544 KM, co pozwala mu na rozpędzenie się do setki w niewiele ponad 6 sekund. Niemiecka marka zaopatrzyła swą limuzynę także w nowoczesne opony run flat z elastycznym pierścieniem.

Audi A8 L extended

Innym ciekawym przedstawicielem niemieckich inżynierów jest Audi A8 L extended. Pojazd ten to oryginalna limuzyna o długości 6,36 metra, której rozstaw osi to aż 4,22 metra. Spore wymiary pozwoliły na zainstalowanie aż trzech par drzwi oraz szklanej szyby o długości 2,4 m. Ważący 2,4 tony model zaopatrzony został w silnik 3.0 TFSI wspomagany przez turbodoładowanie. Kierowcy daje to 310 KM mocy oraz 440 Nm maksymalnego momentu obrotowego. 100 km/h osiąga w 7,1 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Audi stworzono zaledwie w jednym egzemplarzu dla norweskiej rodziny królewskiej.

SsangYong Chairman W

Ciekawa alternatywa dla niemieckich i amerykańskich limuzyn. Pojazd ten oferowany jest przede wszystkim na rynku azjatyckim, choć nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem go w Europie. Już po samym wyglądzie widać, że koreańscy twórcy inspirowali się stylistyką Mercedesa. To, co wyróżnia go na tle konkurencji, to niezwykle bogate wzornictwo. Zaopatrzony został przy tym w bardzo miękkie zawieszenie, co wpływa na komfort jazdy. Do poruszania się wykorzystuje 6-cylindrową benzynową jednostkę o pojemności 3,6 litra i mocy 250 KM. Dla wybranych dostępna jest także wersja z silnikiem V8 5000 o mocy 306 KM. Cenowo jest on przystępniejszy od niemieckiej konkurencji.

Rolls-Royce Phantom

Również Brytyjczycy od lat znani są z tworzenia wyjątkowych limuzyn. Przykładem tego może być choćby Phantom. Stanowi on jeden z najbardziej znanych i ekskluzywnych modeli tej brytyjskiej marki. Jego pierwsza generacja zadebiutowała w 1925 roku. Z kolei pojazd, o którym mowa, obecny jest na rynku od 2003 roku. Brytyjczycy stale go modernizują, dlatego mimo już długiego czasu, który minął od premiery, Phantom nadal cieszy się sporym wzięciem w Wielkiej Brytanii i wielu krajach na świecie. Wyposażono go w silnik V12 o pojemności 6,75 litra i mocy 460 KM. Ciekawym rozwiązaniem jest także 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów ZF. 100 km/h osiąga zaledwie w 6 sekund. Niedługo zapewne poznamy jego następcę.

Mercedes-Maybach Pullman

Ponieważ pisaliśmy w kontekście SsangYonga o inspiracji Mercedesem, dlatego również i tej marki nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Mercedes-Maybach Pullman to niezwykle potężny i ekskluzywny pojazd o długości 6,5 metra. Nadzwyczaj luksusowa kabina jest przeznaczona dla 4 pasażerów. Obok wysokiego komfortu i względów bezpieczeństwa Pullman cechuje się silnikiem V12 o pojemności 6 litrów i mocy 530 KM. Jego sporym udogodnieniem dla pasażerów jest system kontroli, dzięki któremu mogą oni dostosować możliwości do swych preferencji. Cenione są przede wszystkim elektrycznie rozkładane fotele, które zapewniają masaż oraz ogrzewanie.