Lornetka – idealna na wyprawy i polowania

450782243943460388.jpg

Wydawać by się mogło, że w dobie elektroniki, mało komu jest potrzebny taki sprzęt jak lornetka. Tymczasem osoby zafascynowane obserwacjami przyrody, nieba, myślistwem cenią sobie taką klasyczną optykę. Jest to znakomity sprzęt, który przyda nam się w wielu sytuacjach, a zwłaszcza tam, gdzie elektronika zawodzi. Prezentujemy w związku z tym najważniejsze informacje o lornetkach oraz ciekawe modele na rynku.

Co warto wiedzieć o lornetkach?

Lornetka to aparatura, która składa się z trzech głównych części optycznych: obiektywów, pryzmatów i okularów. To ich jakość, sposób budowy decyduje o jakości oraz możliwościach konkretnego modelu. Przed zakupem lornetki musimy zdecydować, jakie będą jej zastosowania. Można bowiem zetknąć się zarówno z uniwersalnymi egzemplarzami, jak i takimi, które dedykowane są konkretnemu przeznaczeniu. Do najważniejszych parametrów zaliczyć tutaj możemy: powiększenie, wymiary, wagę, jasność obrazu, pole widzenia, a także jakość optyczną.

Najważniejsze dla nas informacje o lornetkach zawierają się w dwóch istotnych liczbach, czyli przykładowo 20 x 60. W tym wypadku pierwsza liczba oznacza powiększenie lornetki, druga zaś średnicę obiektywów wyrażoną w milimetrach. Im jest większa średnica soczewek, to w większym powiększeniu gwarantuje nam jaśniejszy obraz. Wielu ekspertów rekomenduje lornetki o powiększeniu nie większym niż x10. Im jest ono większe, to oczywiście możemy dostrzec więcej szczegółów. Niestety wiąże się to z większą wagą całego urządzenia, co w konsekwencji może po pewnym czasie prowadzić do obciążenia ręki. Do całkiem sporych lornetek poleca się w związku z tym, tak samo jak w przypadku lornetek – statywy.

Przy wyborze lornetki warto przy okazji sprawdzić kilka istotnych dodatkowych parametrów. Pierwszym jest odsunięta źrenica. Jest to sposób, w jakim przykładamy oko do obiektywu. Najważniejsze jest to, aby nie znajdowało się ono tuż przy samej soczewce. Równie istotne będą warstwy antyrefleksyjne, które poprawiają kontrast obrazu i sprawność optyczną lornetki. Ważne, aby lornetka posiadała konstrukcję mechaniczną.

Ważne będzie tak samo przeznaczenie lornetki. Wyróżnić możemy modele podróżnicze, do obserwacji przyrody, astronomiczne. Te pierwsze to zwykle najlżejsze i proste egzemplarze, które powinny być odporne na wstrząsy, a nawet wodoodporne. Poleca się przybliżenie rzędu 8-10. Do obserwacji przyrody również powinny być poręczne i lekkie, jednak ze znacznie lepszymi szkłami oraz powiększeniem. Z kolei do obserwacji nieba i gwiazd przyda się model o aperturze co najmniej 50 milimetrów..

Nikula 8×42

Pierwszym modelem lornetki w naszym zestawieniu jest produkt marki Nikula. Jest to nowoczesna, mgłoodporna lornetka, która została wyposażona w szklaną optykę. Zastosowane parametry powiększenia 8×42 można w pewnym sensie uznać za uniwersalne. Dzięki temu możesz dostrzec drobne detale, jednak dzięki mniejszej wadze urządzenia unikniesz drżenia rąk, zwłaszcza na dużym powiększeniu.

Wykorzystany tutaj szeroki obiektyw oraz szklane soczewki gwarantują nam jasny obraz w każdych warunkach obserwacyjnych. Dzięki mniejszej wadze i wymiarom, bez trudu schowamy lornetkę do plecaka lub torby. Model ten ceniony jest także za wysoką jakość, albowiem korpus wykonany jest z metalu pokrytego chropowatą gumową powłoką. Wpływa to na pewniejsze trzymanie lornetki oraz ochronę przed uszkodzeniami.

Lornetka Breaker 7×50

To kolejna uniwersalna lornetka, która może zostać zastosowana zarówno do turystyki, obserwacji przyrodniczych, myślistwa, wędkarstwa jak i wielu innych czynności. Wykorzystano tutaj system wielowarstwowego powlekania powierzchni soczewek, dzięki czemu można liczyć na minimalne straty światła przez prawie całkowitą eliminację refleksów świetlnych na soczewkach. Zastosowane szkło optyczne to BK-7, które oznaczać będzie wyrazistość obserwowanych obiektów i wysoki kontrast kolorów.

Firma Breaker wprowadziła tutaj także układ pryzmatu Porro, co również ma wpływ na wysoką jakość obrazu. W zestawie otrzymujemy przy tym zdejmowane filtry pozwalające obserwować obiekty pod słońce. Do dyspozycji mamy regulację rozstawu obiektywów oraz ostrości obrazu na obu obiektywach jednocześnie. Również i tutaj mamy do czynienia z gumowaną obudową, zapewniająca bardzo pewny chwyt. Model ten może być używany przez osoby noszące okulary i szkła kontaktowe. Jest to lornetka odporna na mocne wstrząsy oraz zmienne warunki atmosferyczne. Waży tylko 780 gram.

COMET Mega ZOOM 21-260×60

COMET Mega ZOOM 21-260×60 to bardziej profesjonalne urządzenie od dwóch wymienionych do tej pory, które kosztuje przynajmniej dwa razy więcej (około 400 pln). Jest to jedna z lornetek o najmocniejszym powiększeniu. Zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Przeznaczona jest w szczególności do obserwacji obiektów na dużych odległościach. Również świetnie się sprawdzi w odmiennych warunkach. Przy prawym okularze zastosowana została funkcja Zoom, która pomaga na mniejszym przybliżeniu uchwycić cel, aby następnie bez trudu go powiększyć.

W tym ciekawym egzemplarzu zastosowano wielokrotny system powlekania powierzchni soczewek antyrefleksyjnymi powłokami Fully Multi Coated. Dzięki temu możemy liczyć na minimalne straty światła, skuteczną eliminację refleksów świetlnych na soczewkach. Lornetka świetnie nadaje się do pracy w warunkach silnego słońca. Także i tutaj wykorzystano szkło optyczne BK-7, zapewniające wyrazistość obserwowanych obiektów i wysoki kontrast kolorów. Na jakość całej konstrukcji wpływa aluminiowy szkielet oraz gumowana profilowana obudowa. Produkt dostosowany dla osób noszących okulary, szkła kontaktowe.

Lornetka rosyjska BAIGISH 20×60

Za około 100 złotych mniej dostępna jest lornetka wykonana przez znanego rosyjskiego producenta optyki BAIGISH. Nie mamy wątpliwości, że akurat pod względem sprzętu optycznego radzieckie i rosyjskie produkty należą do światowej czołówki. Jest to model o stałym powiększeniu 20x i średnicy obiektywów 60mm. Gwarantuje duże pole widzenia oraz bardzo dobrej jakości obraz.

To także uniwersalny produkt, który można wykorzystać w różnych warunkach. Także i tutaj zdecydowano się na system wielowarstwowego powlekania powierzchni soczewek. Model ten pochodzi z cenionej serii High Grade. Możemy cieszyć się dzięki temu srebrnymi powłokami pryzmatów o wysokim współczynniku odbicia. Daje to w efekcie najjaśniejszy obraz i powłoki antyrefleksyjne z korekcją fazową. W tym wypadku zastosowano szkło fazowe BK-4 oraz układ pryzmatu Porro. Dla komfortu obsługi wprowadzono regulację rozstawu obiektywów a także ostrości obrazu na obu obiektywach jednocześnie. Ciekawostką może być fakt, iż lornetka ta sprawdzi się nawet w temperaturze do – 40 stopni C.

Praktica Explorer 8×42

Praktika to firma, którą wiele osób może kojarzyć ze starszymi aparatami i obiektywami. Obecnie również tworzy sprzęt optyczny, w tym właśnie lornetki. Praktica Explorer 8×42 to wyjątkowo lekka lornetka z pryzmatami dachowymi, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku dalekich obserwacji. Jest to uniwersalny egzemplarz, który można wykorzystywać w różnych warunkach i celach. Otrzymujemy tutaj szerokie pole widzenia, gumowe wykończenie, wodoszczelność, a także wypełnienie azotem.

W tym wypadku powiększenie 8x oraz średnica obiektywów 42 mm oznaczają źrenicę wyjściową 5,25 mm. Dzięki temu o wiele lepiej sprawdzi się w gorszych warunkach oświetleniowych. Zastosowane muszle oczne dzięki możliwości regulacji i miękkiemu wykończeniu ochronią nasze oczy przed bocznym światłem słonecznym. Wspomniane wcześniej wypełnienie azotem zapobiega parowaniu wewnątrz lornetki, a także eliminuje zamglenia i skraplanie się pary wodnej.

Burris Caribbean 7×50

Burris Caribbean 7×50 to także sprzęt wysokiej jakości, za który dziś zapłacić musimy ponad 600 złotych. Jest ona idealna do obserwacji i nawigacji. Dedykowana jest przede wszystkim żeglarzom, marynarzom, miłośnikom sportów wodnych. Lornetki serii Caribbean od lat cenione są na całym świecie. W tym wypadku wodoodporna i wytrzymała konstrukcja sprawdzi się w różnych warunkach. Można tutaj liczyć na wysoki kontrast i czysty obraz dzięki wielopowłokowym soczewkom, trwałość i wodoodporność dzięki wysokiej jakości materiałom, a także przystosowane dla użytkowników okularów. Najczęściej zetknąć się można z modelem z wbudowanym kompasem, co pomaga w nawigacji.

Bushnell Legacy 10-22×50 WTP

Buschnell Legacy 10-22×50 WTP to doskonała lornetka, której cena zbliżona jest już do blisko tysiąca złotych. Jest to egzemplarz porropryzmatyczny ze zmiennym powiększeniem 10-22x. Wykorzystanie tutaj pryzmatów typu Porro sprawiło, że zyskuje się większą trójwymiarowość uzyskiwanych obrazów. Także i w tym wypadku trwała i wodoodporna obudowa została wypełniona azotem, a przy tym została pokryta gumą.

Lornetka ta została wyposażona w regulowane muszle oczne, dzięki czemu mamy okazje dopasować odległość soczewek do kształtu twarzy. Inżynierowie tej marki wykorzystali także technologię Fully MultiCoated, czyli antyrefleksyjną powłokę. W budowie wykorzystano także najwyższej jakości szkła BaK-4. To produkt z wyższej półki, który sprawdzi się w różnych warunkach.

Swarovski Optik EL 10×50

A może tak lornetka za ponad 10 tysięcy złotych?! Niezwykle znana firma Swarovski to nie tylko producent wysokiej klasy i eleganckiej biżuterii. Ma w swym zanadrzu także profesjonalne lornetki z najwyższej półki. Zastosowano tutaj między innymi połączenie soczewek wykonanych w technologii field flattener i optyki HD. W wyniku tego otrzymamy doskonałą rozdzielczość obrazu w całym polu widzenia. To także doskonały kontrast również podczas obserwacji o zmierzchu.

Wykorzystane soczewki field flattener tworzą praktycznie płaski obraz. Otrzymujemy tutaj perfekcyjny obraz bez przeszkadzających zniekształceń, doskonałą jakość w całym polu widzenia. Zawierające fluorek soczewki HD minimalizują aberracje chromatyczne. Możemy cieszyć się tutaj bardzo dobrą odległością źrenicy wyjściowej. Daje to znakomity komfort osobom noszącym okulary. Zdejmowane muszle oczne możemy indywidualnie ustawić w trzech położeniach. To model, który charakteryzuje wierne oddanie kolorów i nadzwyczajną jasność obrazu. Powłoka na zewnętrznej powierzchni soczewki ułatwiaj usuwanie zanieczyszczeń.