Najciekawsze chińskie marki – elektronika

450782243937822038.jpg

Przez lata coś z napisem “Made in China” kojarzyło nam się z taniością, kiczem czy też niezwykle słabą jakością. Jednak w ostatnich latach kilka chińskich firm zawojowało światowe rynki i stało się również popularnymi w naszym kraju. Oto zdaniem nas najciekawsze chińskie marki w branży elektronicznej.

Lenovo

Być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że Lenovo to w całości chińska marka. Przez lata była ona mało rozpoznawalna na rynku. Jednak w 2005 roku za kwotę blisko 2 miliardów dolarów zakupiła ona dział PC od firmy IBM. W ciągu kilku lat stała się prawdziwym gigantem na rynku, a także liderem pod względem produkcji komputerów osobistych. To właśnie produkty Lenovo wyznaczają często trendy w sferze laptopów, tabletów, netbooków. Firma stawia na rozwój, czego dowodem było przejęcie Motoroli. Dzięki temu od razu stała się trzecim na rynku producentem smartfonów. Zapewne to nie koniec rozwoju tej potężnej marki.

Huawei

Przez lata marka Huawei kojarzona była przede wszystkim z rynkiem telekomunikacyjnym, a zwłaszcza rozwiązaniami w sferze internetu. Jednak od kilku lat firma ta rozwija się niezwykle dynamicznie na rynku smartfonów czy tabletów. Jej innowacyjne rozwiązania sprawiają, że coraz więcej europejskich klientów wybiera właśnie telefony tej marki zamiast iPhone’a czy Samsunga. Cena też odgrywa tu olbrzymią rolę, gdyż sprzęt chińskiego giganta jest po prostu tańszy. O sporym zainteresowaniu na polskim i europejskim rynku nich świadczy choćby fakt zaangażowania w kampanię promocyjną Roberta Lewandowskiego.

Xiaomi

Na rynku azjatyckim o wiele bardziej dynamicznie rozwija się jednak firma Xiaomi. Przez wiele osób jest ona nazywana “chińskim Apple”. Nic w tym dziwnego, skoro marka ta wiele kopiuje z amerykańskiego odpowiednika. Dzięki temu jednak jest w stanie często zaoferować sprzęt o podobnych parametrach za znacznie niższą cenę. Firma przoduje obecnie w produkcji smartfonów i tabletów, jednak w swej ofercie posiada także sprzęt elektroniczny. Ogromnym sukcesem na rynku była kamerka sportowa Xiaomi Yi, która gwarantuje znakomity obraz za jedyne 300 złotych, czyli kilka razy mniej niż GoPro!

Meizu

Innym producentem smartfonów, na którego warto zwrócić uwagę, jest Meizu. Firma ta znana jest z kopiowania pomysłów Apple, co zakończyło się nawet przegranym przez nią procesem, który został wytoczony jej przez amerykańskiego giganta. Nie zmienia to jednak faktu, że potrafi kopiować znakomicie. Nadal na azjatyckich rynkach proponowane są telefony do złudzenia przypominające produkty od Apple’a i Samsunga. Również i w naszym kraju kupić możemy w atrakcyjnej cenie najnowsze smartfony tej marki.

Aigo

Ta chińska firma zajmuje się z kolei przede wszystkim produkcją sprzętu muzycznego. Klienci niezwykle cenią sobie jej odtwarzacze przenośne. Oprócz tego firma ta specjalizuje się w tworzeniu tabletów, kamer cyfrowych i internetowych. O wielkości i prestiżu firmy niech świadczy fakt, że zajmowała się ona sponsorowaniem zespołu F1 McLaren-Mercedes czy Manchesteru United.

ZTE

Innym gigantem na rynku telekomunikacji oraz elektroniki jest firma ZTE. Jest ona znanym producentem urządzeń mobilnych, modemów, routerów, hotspotów. Jej smartfony z niższej lub średniej półki nie są jednak już tak samo cenione jak wspomnianych wcześniej konkurentów. Sporym zainteresowaniem na rynku cieszy się projektor tej marki z dotykowym ekranem.