Najciekawsze drony na rynku

450782243938233108.jpg

Od kilku lat coraz większym powodzeniem cieszą się drony. Początkowo kojarzone były one jedynie z wojskiem, jednak wprowadzanie małych i cywilnych modeli okazało się strzałem w dziesiątkę. Dziś spotkać możemy zarówno małe zabawki sterowane smartfonem, jak i również profesjonalne drony, które wykorzystywane są do zdjęć reklamowych. Oto najciekawsze drony na rynku.

DJI Phantom 3 Professional

Firma DJI na rynku dronów jest tym samym, czym Apple i Samsung wśród smartfonów. Jest to absolutna klasyka oraz marka wyznaczająca trendy. Sporą popularnością cieszy się Phantom 3, który swoją premierę miał w 2015 roku. Choć od tego czasu na rynku pojawiło się wiele konkurencyjnych dronów, a także wersja Phantom 4, to jednak opisywany model nadal spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Phantom 3 Professional posiada w sobie między innymi specjalne sensory ultradźwiękowe, za pomocą których możliwe jest stabilniejsze pozycjonowanie drona podczas lotu. Ponadto zaopatrzony został w podwójny system GPS. W porównaniu do poprzedniej wersji zwiększono w nim zasięg do 3,5 kilometra oraz czas pracy do +/-23 minut lotu. Użytkownicy zyskują wraz z nim także prostą w obsłudze oraz precyzyjną aparaturę do sterowania. Zastosowanie systemu GLONASS sprawia, że użytkownicy mogą znacznie lepiej ustalać pozycję urządzenia w powietrzu. Professional to także opcja transmisji obrazu w HD. Zainstalowane w nim dwa małe obiektywy pozwalają na bezpieczny lot w zamkniętych pomieszczeniach. Kamera 4K oferuje możliwość nagrywania w rozdzielczości 1920×1080 px, 3840×2160 px lub 4096×2160 px.

DJI Phantom 4

Jeśli jednak lubimy nowinki technologiczne oraz chcemy posiadać najlepszy sprzęt w kategorii amatorskich dronów, to czwarta generacja Phantoma będzie bardzo dobrym wyborem. W porównaniu do poprzedniego jest droższa po ponad tysiąc złotych, daje nam jednak znacznie więcej możliwości. Przede wszystkim rzuca się w oczy sam wygląd. Najnowsza wersja otrzymała bardziej smukłą i opływową sylwetkę. Pod względem technicznym zasięg jest identyczny, czyli 3,5 kilometra, jednakże wydłużono o 5 minut czas pracy – wynosi teraz 28. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w tym modelu jest specjalny system omijania przeszkód. Zamontowane w dronie sensory wykrywają przeszkody i automatycznie je omijają lub gwałtownie przed nimi hamują. Wielu osobom z pewnością spodoba się opcja Active Track. Polega ona na zaznaczeniu punktu, obiektu na mapie, za którym dron będzie podążał. Model ten oferuje kilka trybów filmowania: 3840×2160 px, Full HD 1080p, HD 720p.

Overmax X-Bee Drone 3.1

Tym razem coś zupełnie innego. Dron Overmax X-Bee Drone 3.1 przeznaczony jest do czysto amatorskiej zabawy. To produkt idealny zarówno dla początkujących, jak i tych osób, które po prostu chcą w wolnej chwili sobie polatać przez kilka minut. Jest to model wykonany w całości z plastiku, co wpływa na jego niską wagę – 754 gramy. Napędzany jest przez cztery śmigła. Daje nam możliwość robienia zdjęć w rozdzielczości 2 Mpix i nagrywania filmów w HD (720), aczkolwiek jakość nagrań i obrazu jest słaba. Według producenta trzy dodane do niego akumulatory wystarczą na 40 minut lotu, jednak testy wykazały, iż każdy starcza na 10 minut. Mimo wszystko dzięki szybkiej zmianie baterii można cieszyć się półgodzinną zabawą w powietrzu. Posiada przy tym zasięg do 100 metrów. Jest to jeden z lepszych produktów w ujęciu ceny do jakości, albowiem można go zakupić za około 300 złotych!

Hubsan X4 H107P

Hubsan X4 H107P to inna w naszym zestawieniu znakomita i ekonomiczna propozycja dla początkujących. Jego cena wynosi jedynie około 200 złotych. Jest to model pozbawiony kamery czy też zaawansowanego kontrolera. Nie świadczy to jednak o jego wadach, gdyż za taką cenę trudno wymagać zaawansowanych opcji. Cechuje się jednak bardzo dobrą stabilizacją lotu, w miarę wytrzymałą konstrukcją i prostotą obsługi. Warto również sprawdzić inne modele oferowane przez tę markę.

Hexo+

Do tej pory mieliśmy do czynienia z półprofesjonalnymi lub zupełnie amatorskimi dronami. Przyszła kolej na edycję sportową. Jest to urządzenie polecane głównie miłośnikom sportów ekstremalnych. Jego największa zaletą jest fakt, iż potrafi samodzielnie poruszać się w powietrzu. Współpracuje z aplikacją mobilną, dlatego też może podążać za sygnałem z telefonu. Dziki temu mamy okazję tworzenia atrakcyjnych filmów kręconych z góry, na których widać będzie nasze wyczyny na desce, nartach czy rowerze. Ogromną zaletą tego modelu jest fakt, iż dron potrafi się rozpędzić nawet do 70 km/h i operować na wysokości 5 kilometrów. Średni czas pracy wynosi około 13 minut. Producenci zainstalowali w nim cyfrowy kompas, antenę GPS, akcelerometr i 3-osiowy żyroskop. Podstawowa wersja nie zawiera w sobie jednak wbudowanej kamery, aczkolwiek jest kompatybilna z GoPro.

Walkera Rodeo F150

Walkera Rodeo F150 to z kolei niezwykle ciekawy quadcopter o zminimalizowanych rozmiarach. Ma on jedynie 15 cm średnicy i 210 gramów wagi razem z baterią! Tym razem prezentowany model jest przeznaczony dla miłośników dobrej zabawy. Pozwala on na szybki lot, dynamiczne omijanie przeszkód oraz wykonywanie niezwykłych akrobacji. Posiada przy tym kamerę FPV 600TVL z opcją Night Vision, za pomocą której można tworzyć filmy niczym z produkcji sensacyjnej. Posiada jednak zasięg do 800 metrów oraz tylko 7 minut czasu pracy. Warto również sprawdzić inne drony od tego producenta.

3D Robotics Solo

Jeśli posiadamy nowszy model kamery sportowej GoPro, to 3D Robotics Silo może być najlepszym dronem do współpracy z nią. Jest to urządzenie, które specjalnie powstało w kooperacji firmy 3D Robotics z producentem kamer GoPro. Dzięki temu użytkownicy tego modelu otrzymują jego pełną integrację z kamerą Hero 3+ i Hero 4. Podczas lotu dostępny jest podgląd na żywo, zdalne uruchamianie nagrywania czy robienie zdjęć. Ponadto można zdalnie zmieniać ekspozycję, pole widzenia, szybkość nagrywania, ostrość, balans bieli. Model ten posiada także kilka interesujących trybów, dzięki którym możliwe jest filmowanie zaplanowanej trasy czy też nawet robienie selfie. 3DR SOLO gwarantuje lot do 25 minut oraz 20 minut pracy z dedykowanym gimbalem i kamerą GoPro.

Yuneec Typhoon H Pro

Chińska firma Yuneec jest obecnie największym rywalem dla DJI w kategorii dronów do użytku amatorskiego lub półprofesjonalnego. 6-wirnikowy Yuneec Typhoon H Pro stanowi na chwilę obecną prawdopodobnie najbardziej zaawansowany technicznie model do niekomercyjnego użytku. Posiada on w sobie między innymi niezwykle innowacyjną i zaawansowaną technologię Intel RealSense, za pomocą której generowany jest trójwymiarowy model świata. Taki obraz przetwarzany przez oprogramowanie umożliwia szybkie i bezpieczne omijanie przeszkód na trasie lotu. Sporym atutem jest również obrotowa kamerka CGO3+, która jednocześnie zapewnia tryb nagrywania w rozdzielczości 1920×1080 px, 3840×2160 px. Bardzo dobrym rozwiązaniem ze strony Yuneec jest także zaawansowany kontroler z wbudowanym 7-calowym ekranem LCD. Model ten rozpędza się nawet do 70 km/h, a jego maksymalny lot odbywa się na wysokości 122 metrów. Gwarantuje lot do 25 minut i zasięg sygnału do 1,6 kilometra.

DJI Inspire 1 Pro

Na koniec zostawiliśmy sprzęt, o którym zapewne marzy niejeden użytkownik dronów. Inspire to kolejne znakomite dzieło firmy DJI. Inspire 1 Pro jest przeznaczony dla osób, dla których drony to narzędzie do pracy. Wiele wyjątkowych ujęć z powietrza, które prezentowane są w telewizji lub na YouTube powstało właśnie dzięki temu modelowi. Zaopatrzony został on między innymi w sprzężoną z gimbalem kamerę Zenmuse X5 z sensorem mikro 4/3. Jest to urządzenie o znakomitej optyce pozwalające filmować w rozdzielczości 4K przy 360-stopniowym obrocie kamery. Specjalny system lotu pozwala także zawisnąć nieruchomo w powietrzu do 8 sekund, co przekłada się na zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania. Obraz rejestrowany jest w rozdzielczości 3840×2160 px lub 4096×2160 px. Zasięg urządzenia wynosi 2000 metrów, a długość pracy przewidziana jest na 15 minut. Niektóre opcje w tym modelu pozwalają na przelot wokół wybranego punktu i rejestrowanie poruszającego się obiektu. Zakup takiego sprzętu wymaga kilkunastu tysięcy złotych!