Najciekawsze samochody elektryczne na polskim rynku

450782243939461811.jpg

W dobie rozwijających się ekologicznych rozwiązań na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej elektrycznych i hybrydowych pojazdów. Dzięki ich zastosowaniu emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest niewielka lub zerowa, co wpływa pozytywnie na ochronę środowiska. Ponadto samochody elektryczne bywają często o wiele bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych modeli elektrycznych na naszym rynku.

BMW i3

To obecnie jedyny w pełni elektryczny samochód w ofercie BMW. Jest to pojazd o dosyć kontrowersyjnym wyglądzie. Standardowe i3 można nabyć za ponad 150 tysięcy złotych, co sprawia, że ekologia w tym wypadku oznacza dosyć drogie dla nas rozwiązanie. Możemy wybierać między dwoma wersjami tego pojazdu. Pierwsza z nich oferuje mniejszy akumulator o zasięgu 130-160 kilometrów, druga natomiast – w okolicach 200 km. Takie małe auto miejskie z pewnością będzie zwracać na siebie uwagę. Model ten wyposażony jest w 19-calowe obręcze, a do setki przyspiesza w 7,2 sekundy. Według zapewnień producenta można go naładować w 6 godzin za pomocą specjalnego modułu ściennego Wallbox Pure.

Renault Zoe

Jest to propozycja ze strony francuskiej firmy za znacznie mniejszą cenę niż wspomniane BMW, albowiem najtańszą wersję Life zakupimy za około 90 tysięcy złotych. Jest to dosyć oryginalny projekt wśród tańszych aut elektrycznych z tego powodu, iż wygląda on niczym standardowe auto miejskie. Prędkość maksymalna tego pojazdu to jednak jedynie 135 km/h, a do setki rozpędza się w 13,5 sekundy. Realny zasięg wynosi między 100-150 km, choć zdarzały się przypadki nawet 200 km. Sporym minusem może być fakt, iż pojazd ten nie jest sprzedawany z akumulatorami. Możemy je wynająć od producenta za minimum 380 zł miesięcznie, co oczywiście znacząco zwiększa wydatki związane z użytkowaniem. Montaż specjalnego terminala domowego pozwala na pełne załadowanie baterii w 10 godzin. Można zakupić także specjalny terminal Wallbox, który naładuje nasz samochód w 4 godziny.

Renault Kangoo Z.E.

Francuska firma posiada także w swej ofercie jedyny w naszym kraju pojazd dostawczy z motorem elektrycznym. Kangoo w wersji Z.E napędzany silnikiem elektrycznym dostępny jest w trzech wersjach – 2-miejscowej, MAXI 2-miejscowej oraz MAXI Combi 5-miejscowej. Jego cena waha się od 85 do 100 tysięcy złotych. Prędkość maksymalna tego auta wynosi 130 km/h, a do setki rozpędza się w aż 22,4 sekundy! Zasięg według producenta wynosi 170 km (125 w mieście), a pełne ładowanie trwa od 6 do 9 godzin. Również i tutaj należy płacić za wynajem akumulatorów.

Renault Twizy

Renault jest liderem na europejskim rynku pod względem aut elektrycznych. W swej ofercie dysponuje także modelem Twizy. Jest to malutkie auto, którego wygląd mógłby być popularny za ok. 10-20 lat. Jego cena jest atrakcyjna, albowiem najtańsza wersja kosztuje około 34 tysiące złotych. Niestety znaleźliśmy informacje, że trzeba dopłacić nawet za drzwi! W dodatku również i tutaj mamy do czynienia z wynajmowaniem akumulatorów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi. Zasięg tego pojazdu na jednym ładowaniu wynosi jedynie 100 km, a prędkość maksymalna to 80 km/h.

Mitsubishi i-MiEV

Mitsubishi posiada w swojej ofercie sprawdzony od lat model elektryczny. Jego premiera miała miejsce w 2009 roku i sukcesywnie od tego czasu jest on udoskonalany. Mamy tutaj do czynienia z małym autem miejskim zasilanym silnikiem elektrycznym, którego zasięg wynosi około 150 km, a prędkość maksymalna 120 km/h. Do setki pojazd rozpędza się w 15,9 s. Mitsubishi i-MiEV wyposażone jest w czworo drzwi, posiada klimatyzację manualną, bagażnik oraz napęd na tylną oś. Dzięki temu pojazd ten może być traktowany jako małe auto rodzinne do warunków miejskich. Jest to samochód, który znajdziemy nawet na rynku wtórnym za 25-35 tysięcy złotych.

Nissan Leaf

Elektryczny Leaf pojawił się w ofercie tej marki pod koniec 2010 roku i od tego czasu jest sukcesywnie ulepszany. Dowodem tego jest zwiększanie zasięgu, gdyż najnowsza wersja pozwala na przejechanie do około 250 km, a w planach są wersje osiągające nawet dwukrotnie więcej. Jest to jedno z ciekawszych pod względem stylistycznym aut w tym zestawieniu. Mamy tutaj do czynienia z małym, miejskim, a jednak drogim pojazdem. Leaf kosztuje od 130 do ponad 150 tysięcy złotych. Dostajemy za to samochód o dobrych parametrach i z całkiem niezłym wyposażeniem. Nissan osiąga prędkość do około 144 km/h, a do setki rozpędza się w 11,5 sekundy. Ładowanie elektrycznego Nissana Leafa możliwe jest na 3 sposoby: z domowej instalacji 230 V, z ładowarek publicznych, ewentualnie systemu szybkiego ładowania prądem trójfazowym.

Smart fortwo Coupe Electric

Pierwsza generacja Smarta okazała się ogromną porażką, o czym pisaliśmy wcześniej. Jednakże druga zaczęła przynosić marce zyski. To właśnie na jej bazie powstała elektryczna wersja i tak już ekonomicznego pojazdu. Podstawowa wersja posiada silnik o mocy 75 KM i 130 Nm, który przyspiesza do setki w 11,5 s i rozpędza się maksymalnie do 125 km/h. Można zakupić także mocniejszy egzemplarz o silniku 82 KM i 135 Nm. Osiąga on setkę w 10,2 s, a prędkość maksymalna to 135 km/h. Zasięg tego modelu wynosi 100-120 km. Pojazd nie posiada skrzyni biegów, albowiem przyspiesza miarowo od najniższych obrotów. Przejechanie 100 km kosztuje tutaj 8-9 złotych, co jest podobną ceną jak w kilku innych wymienianych wcześniej modelach. Pełne naładowanie baterii trwa ok. 7 godzin. Również i tutaj akumulatory należy wynająć lub zakupić za około 20 tysięcy złotych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla właściciela.

W naszym rankingu zabrakło jednak miejsca dla modeli Tesli, gdyż są one rzadko spotykane w Polsce, a ich zakup najczęściej możliwy jest jedynie w innym kraju. Pod względem wygody i osiągów pojazdy tej marki zupełnie deklasują konkurencję, lecz ich cena jest nieosiągalna dla zwykłych zjadaczy chleba. Elegancka Tesla S kosztuje minimum 500 tysięcy złotych. Być może marka w przyszłości zajmie się także produkcją aut niższego segmentu, które będą bardziej dostępne dla polskich kierowców.