Najciekawsze wideorejestratory na rynku

450782243942857260.jpg

Obecnie coraz więcej kierowców nie jest w stanie wyobrazić sobie poruszania się po drogach bez wideorejestratorów. Te kamery o szeroki kącie widzenia pozwalają na uchwycenie wszelkich zdarzeń drogowych. Często nagrania z nich służą jako dowód podczas spotkania z policją lub w czasie sprawy sądowej. Są także materiałem, który może się znaleźć na popularnych kompilacjach na YouTube, jak Polskie Drogi czy Polscy Kierowcy. To dzięki kamerze możemy udowodnić swą niewinność lub też zarejestrować piratów drogowych, którzy normalnie uniknęliby sprawiedliwości. Takie urządzenia nie należą do drogich, dlatego koniecznie warto się zastanowić nad ich kupnem. Prezentujemy najciekawsze kamery na rynku.

Mio MiVue 688

Jest to obecnie jedno z najlepszych urządzeń na rynku. Mio Technology to tajwańska firma będąca jednym z gigantów w zakresie produkcji elektroniki do samochodów. Posiada w swej ofercie liczne nawigacje samochodowe, jak i wideorejestratory. Do tych ostatnich należy właśnie model Mio MiVue 688. O wysokiej jakości tego urządzenia niech świadczy fakt, iż zapewnia ono użytkownikom wyjątkową jakość obrazu oraz niezwykle potrzebny moduł GPS. Z owym modułem połączona jest wgrana baza fotoradarów. Dzięki temu zyskamy większą szansę na uniknięcie mandatu za przekroczoną prędkość. Kamera ta zaopatrzona została w wydajny sensor optyczny Sony Exmor z obiektywem (f/1.8). Już sam fakt niezwykle jasnego obiektywy gwarantuje, że urządzenie uchwyci wyraźne szczegóły na drodze także nocą i przy słabym świetle.

Kolejnym atutem jest kąt widzenia kamery, który wynosi 150 stopni. To całkiem porządny, choć nie rekordowy wynik w tej klasie. Takie zaawansowane urządzenie świetnie łączy w sobie cechy wideorejstratora z doskonałą matrycą optyczną. Jeśli tylko sobie tego zażyczymy, to obraz za każdym razem będzie rejestrowany w rozdzielczości Full HD 1080p. Oczywiście możemy korzystać także z kilku innych trybów video. Najlepsza rozdzielczość oczywiście gwarantuje przejrzysty i czytelny obraz. Wraz z urządzeniem otrzymujemy aplikację MiVue Manager, która pomaga w udostępnianiu zarejestrowanego materiału na Facebooku lub YouTubie. Dla wielu osób z pewnością atutem będzie wspomniany wcześniej wbudowany moduł GPS. Za jego pomocą możemy śledzić trasę, istotne parametry podróży, jak prędkość, wysokość, długość i szerokość geograficzną oraz kierunek ruchu.

Mio MiVue 698 Dual

To drugie cenione na rynku urządzenie tajwańskiej firmy, które jest przeznaczone dla osób chcących mieć pełny obraz jazdy. Tym razem otrzymujemy model wyposażony w dwie kamery. W wyniku tego możemy rejestrować obraz zarówno z przodu jak i tyłu samochodu. Jest to o tyle pomocne, gdyż w przypadku uderzenia w nasz samochód od tyłu, będziemy mieć to wydarzenie zarejestrowane na urządzeniu. W tym wypadku przednia kamera posiada przetwornik obrazu nagrywający filmy w maksymalnej rozdzielczości 2304 x 1296 pikseli, do tego z szybkością 30 kl./s. Tylny rejestrator z kolei zapisuje obraz z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli.

Warto przy tym dodać, że przednia kamera posiada obiektyw f1/8, natomiast druga f2.0. Dzięki temu obie gwarantują wysoką jakość nagrywanego obrazu. Również i tutaj możemy cieszyć się odbiornikiem GPS z wbudowaną bazą fotoradarów, jak i również asystentem pasa ruchu oraz G-Sensorem. Także i tutaj poprzez intuicyjną aplikację komputerową MiVue Manager można udostępniać swoje nagrania na Facebooku i YouTube.

DOD SP1 Champion

DOD SP1 Champion to kolejna propozycja z wyższej półki cenowej. Również i tutaj mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem z Tajwanu. Otrzymujemy tutaj między innymi najwyższej klasy optykę, specjalistyczną i niezwykle pomocną funkcje pomiaru przyspieszenia, prędkości, hamowania. Rejestrator ten zaopatrzony jest w przetwornik SONY Exmor o czułości ISO 3200 oraz obiektyw o jasności aż f/1.6. To jedno z najlepszych urządzeń pod względem właściwości optycznych i rejestrujących. Dzięki niemu można uzyskać bardzo dobry obraz nocą lub w gorszych warunkach oświetleniowych, pogodowych. Kamera ta zapewnia nam także kąt widzenia 140 stopni – co jest całkiem dobrym wynikiem. Zapis materiału filmowego i dźwiękowego odbywa się w jakości 1080p Full HD przy 30fps.

Urządzenie dodatkowo zostało wsparte przez technologię WDR oraz 3DNR, czyli dodatkowe tryby zajmujące się wspomaganiem zapisu najwyższej jakości obrazu. Również i tutaj otrzymujemy wbudowany odbiornik GPS o wydajności 10 Hz. Dzięki niemu otrzymamy wszelkie informacje o pokonanej trasie. DOD SP1 Champion to także pomocny w nagrywaniu czujnik wstrząsów (G-Sensor), tryb detekcji ruchu z automatyczną dezaktywacją czy też tryb nagrywania poklatkowego. Wielu osobom z pewnością do gustu przypadnie duży i czytelny wyświetlacz 2,7 cali z polskim menu. Ten rejestrator to także znakomite rozwiązanie dla miłośników sportów motorowych. Można w nim między innymi skorzystać z pomiaru przyspieszenia 0-100 km/h, 100-200 km/h, 60-250 km/h, pomiaru czasu okrążenia czy też odległości hamowania.

DOD LS460W

Inną propozycją ze strony firmy DOD jest wideorejestrator samochodowy DOD LS460W. To także urządzenie dla bardziej wymagających kierowców. Posiada ono wydajny sensor SONY Exmor CMOS o zwiększonej czułości ISO 3200. Wysoki zakres czułości sprawia, że kamera rejestruje obraz w bardzo dobrej jakości nawet przy gorszym oświetleniu lub nocą. Za pośrednictwem tej kamery możemy rejestrować materiały w jakości Full HD 1080p 30fps oraz HD 720p 60fps. Dodatkowym atutem jest tutaj także obiektyw o przesłonie f/1.6, czyli jednej z najlepszych w naszym zestawieniu. Za pracę kamery i przetwornika odpowiada także optyczny filtr dolnoprzepustowy, a także tryby WDR oraz 3DNR. Jak w poprzednim urządzeniu tej marki, również i tutaj kamera posiada kąt widzenia obiektywu 140 stopni. Otrzymujemy w zestawie także wbudowany odbiornik GPS o gorzej jednak częstotliwości 5 Hz, funkcję nagrywania poklatkowego, czujnik wstrząsów, a także detekcję ruchu z opcją automatycznej dezaktywacji. Do dyspozycji, obsługi urządzenia posiadamy duży wyświetlacz 2.7″ 16:9 z polskim menu.

ASUS Reco Smart Car and Portable Cam

ASUS Reco to kolejna propozycja dla bardziej wymagających kierowców. Jest to niezwykle oryginalna, a przy tym zaawansowana kamera z rejestratorem, która znacząco różni się budową, wyglądem od innych propozycji w tym zestawieniu. Urządzenie to posiada między innymi wysokiej jakości sensor światłoczuły firmy Sony, a także procesor Ambarella. Oba te rozwiązania sprawiają, że na chwilę obecną to właśnie ten model gwarantuje prawdopodobnie najlepsze materiały kręcone nocą. Jest to niezwykle uniwersalne urządzenie, które może służyć zarówno jako kamera samochodowa, jak i przenośna. Dzięki temu wybierając się na wycieczkę, pokazy motoryzacyjne, możemy odpiąć urządzenie z samochodu i cieszyć się doskonałej jakości kamerą sportową. Bardzo dobrym pomysłem było tutaj skorzystanie z modułu WiFi, który razem z aplikacją ASUS Reco pozwala nam na posiadanie podglądu na żywo na swym telefonie lub tablecie. Pod względem rejestracji obrazu w formie fotograficznej kamera ta jest wyposażona w tryby One-Shot, Time Lapse i Photo Burst. Jej dodatkowym atutem jest jasny obiektyw f/1.8 sprzężony wraz z technologią Wide Dynamic Range (WDR). Kamera posiada 150-stopniowy kąt obiektywu, co przydaje się zwłaszcza w trybie kamery sportowej. Dodatkowo wszystkie lub wybrane nasze pliki mogą znajdować się w kopii zapasowej w chmurze. Przy zakupie urządzenia otrzymujemy aż 500 GB przestrzeni ASUS WebStorage.

Vico Marcus 4 Ultra HDR

To mniej znane, lecz cenione przez sporą grupę kierowców urządzenie. Dzięki niemu możemy rejestrować materiał video w rozdzielczości nawet Super Full HD 2304x1296p przy 30 klatkach na sekundę. Firma ta postawiła na innowację, czego dowodem jest opcja rejestrowania obrazu w ultra-szerokiej rozdzielczości 2560x1080p (21:9). Dostajemy tutaj także jeden z najlepszych kątów widzenia na rynku, czyli 160 stopni. W urządzeniu mamy zaprogramowany także niezwykle pomocny i zaawansowany tryb parkingowy, który automatycznie załącza się po 10 minutach postoju. Dzięki trybom Ultra HDR oraz 3DNR, kamera bardzo dobrze radzi sobie w warunkach słabego oświetlenia. Dla niektórych wadą może być tutaj obiektyw 2.0, jednak nie jest to aż tak wielka różnica w porównaniu z innymi modelami. Przy tym także zaawansowane przetworniki i systemy optyczne rekompensują słabszy obiektyw.

Xiaoyi Yi Dash Camera

Jeśli jednak szukamy dobrej jakości alternatywy dla drogich urządzeń, to bardzo dobrym wyjściem może być właśnie Yi Dash Camera. Chińska marka staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, a przy tym ceniona jest za dobrą jakość w przystępnej cenie. Dostajemy tutaj między innymi opcję nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD w 60 kl./s oraz Ultra HD (2304×1296 pikseli), a także jasny, szklany obiektyw f/1.8. W wyniku tego mamy okazje do nagrywania wysokiej jakości materiałów praktycznie w każdych warunkach i o każdej porze dnia i nocy. Ogromnym atutem tego modelu jest rewelacyjny kąt widzenia 165 stopni. W przypadku wideorejestratorów jest to zapewne najlepszy wynik na rynku. Kierowcy w zestawie otrzymują także zaawansowany system wspomagania kierowcy ADAS. Tutaj także mamy do dyspozycji dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne, dzięki której znacząco zwiększają się możliwości i komfort korzystania z kamery. Na dodatek urządzenie zaopatrzone zostało w panoramiczny ekran LCD 2.7″. Cena takiego urządzenia może być 2-3 razy niższa niż wspomnianych wyżej modeli.

Prestigio RoadRunner 320i

Gdy jednak zależy nam jedynie na prostym i tanim rejestratorze, to nie musimy wydawać kilkuset złotych. Za cenę nawet poniżej 200 PLN jesteśmy w stanie zakupić Prestigio RoadRunner 320i. To prosta i kompaktowa kamera samochodowa z ekranem LCD o przekątnej 2,0 cali. Mimo niskiej ceny jest to urządzenie godne uwagi. Oferuje nam między innymi nagrywanie materiału w wysokiej jakości Full HD o rozdzielczości 1920×1080 czy też robienie zdjęć aparatem o rozdzielczości 12 MP. Dodatkowo model ten wyposażony został w technologię progresywnego wykrywania ruchu, a dodatkowym atutem jest inteligentna kamera, która sama dostosowuje czułość nagrania do panujących warunków na drodze.