Najciekawsze zegarki i opaski sportowe

450782243942524256.jpg

Z roku na rok coraz popularniejsze stają się urządzenia służące do monitorowania naszej aktywności fizycznej. Mowa tutaj przede wszystkim o smartwatchach i specjalnych opaskach na nadgarstki. Są to urządzenia zsynchronizowane z telefonami. Za ich pomocą możemy sprawdzać nasze postępy podczas treningu, ilość przebytych kilometrów, spalonych kalorii czy tętno. Oto naszym zdaniem najciekawsze zegarki i opaski sportowe na rynku.

Xiaomi MiBand 2

Jest to jedna z najtańszych opasek sportowych na rynku, którą można bez obaw polecić początkującym. Chińska marka Xiaomi od kilku lat podbija rynek telefoniczny, czego dowodem są niezwykle cenione smartfony i akcesoria. Jednym z nich jest właśnie ta opaska. Xiaomi MiBand 2 posiada między innymi pulsometr oraz mały wyświetlacz OLED. Dzięki lekkości i niewielkim rozmiarom jest ona praktycznie nieodczuwalna na nadgarstku – można wręcz o niej zapomnieć. Dzięki niej można sprawdzać między innymi liczbę wykonywanych kroków lub aktualny puls. Sporym atutem jest opcja monitorowania faz naszego snu. Opaska jest wodoodporna, pyłoszczelna, a także zabezpieczona przed wstrząsami. Jest to proste i nieskomplikowane urządzenie, które przyda się tym osobom, które stawiają na funkcjonalność, a także chcą sporo zaoszczędzić na takim sprzęcie. Producent zapewnia nam także dedykowaną aplikację. Przybliżony czas pracy na jednej baterii to około 20 dni.

Polar M600

Polar to jeden z liderów w dziedzinie sportowych zegarków. M600 to najnowszy model tej firmy, który cieszy się sporym powodzeniem. Dzięki wbudowanemu sensorowi GPS oraz GLONASS urządzenie to mierzy naszą prędkość, dystans, a także zapisuje trasę. Poznamy dzięki temu liczbę kroków, przebyty przez nas dystans, spalone kalorie oraz czas i jakość snu. Specjalne funkcje Polar Smart Coaching pozwalają na otrzymywanie fachowych porad oraz spersonalizowanie urządzenia. M600 korzysta z technologii pomiaru tętna z nadgarstka, dzięki czemu informacje w tym zakresie są niezwykle dokładne. Zegarek ten umożliwia sterowanie muzyką podczas treningu. Daje nam dostęp do muzyki w Google Play, a także dysponuje 4 GB wbudowanej pamięci do odtwarzania muzyki. Plusem jest także możliwość instalacji aplikacji Android Wear. Największym mankamentem zegarka jest bateria, która przy stałym monitorowaniu aktywności starcza na około dwa dni pracy. Obecnie nowy egzemplarz kosztuje ponad 1200 złotych.

Polar M400

Jeśli chcemy wydać znacznie mniej, a interesuje nas funkcjonalność Polara, to możemy pomyśleć nad starszym modelem M400. Jest to niezwykle ceniony rozbudowany monitor aktywności, który został wyposażony w wiele czujników. Urządzenie fińskiego producenta jest cenione przez wielu biegaczy oraz miłośników innych aktywności fizycznych. W tym wypadku producent postawił przede wszystkim na funkcjonalność, a estetyka urządzenia zeszła na drugi plan. Ten wodoodporny zegarek również posiada zaawansowany pulsometr. To prawdziwy kombajn multimedialny, dzięki któremu wiele dowiemy się o naszym treningu. Pokazuje on między innymi wpływ treningu na nasz organizm i czas odpoczynku, jaki powinien upłynąć przed następnym treningiem. Oferuje nam przy tym pięciominutowy test mierzący wydolność tlenową. Dzięki wyświetlanym informacjom dowiemy się, jak poprawia się efektywność naszego biegu. Urządzenie mierzy poziom dziennej, tygodniowej i miesięcznej aktywności, a także pomaga nam w przygotowaniach do wybranego wydarzenia biegowego. Jeśli lubimy wiedzieć jak najwięcej o swym treningu, to Polar M400 będzie najlepszym rozwiązaniem w dobrej cenie.

Garmin Vivoactive

Produkt marki Garmin to kolejne urządzenie z gatunku smartwatchów, które zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o aktywnych osobach. Można powiedzieć, iż jest to zaawansowany monitor aktywności z kilkoma funkcjami znanymi z klasycznych smartwatchów. Otrzymujemy tutaj szeroki zakres funkcji związanych z kontrolowaniem aktywności. Bardzo dobrym wyjściem było stworzenie podziału między liczne dyscypliny sportowe. Za jego pomocą możemy dodatkowo sterować odtwarzaczem muzyki w smartfonie i otrzymywać najnowsze powiadomienia, jak wiadomości SMS czy informacje z serwisów społecznościowych. Urządzenie wyposażone zostało między innymi w odbiornik GPS o wysokiej czułości, kolorowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości, wbudowane aplikacje sportowe do jazdy na rowerze, pływania, biegania, gry w golfa. Otrzymujemy pełne przeglądanie statystyk oraz możliwość spersonalizowania zegarka. Przy korzystaniu z funkcji GPS bateria wytrzyma na jednym ładowaniu do 10 godzin. Natomiast w trybie zegarka i śledzenia aktywności – do 3 tygodni. Dodatkowym atutem jest wodoszczelność do 50 metrów głębokości. Nie jest to tak estetyczne urządzenie, jak w przypadku modeli Apple czy Samsung, jednak służyć ma przede wszystkim sportowcom.

Garmin Vivofit 2

Firma Garmin postanowiła zawojować także rynek opasek sportowych. Próbę tę można uznać za średnio udaną. Vivofit 2 to opaska z wyższej półki, której cena jest przynajmniej dwukrotnie wyższa od opisywanej na wstępie opaski Xiaomi. Garmin Vivofit 2 może dla nas mierzyć codzienną aktywność dzięki wbudowanym systemom, jak krokomierz, licznik kalorii czy wskaźnik przebytej odległości. Opaska może monitorować także jakość i czas naszego snu, choć wiele osób nie uważa tej funkcji za zbyt przydatną. Opaska jest wodoszczelna, dzięki czemu można w niej pływać lub biegać podczas deszczu. Ogromnym atutem, przez który zapewne sporo osób wybrało ten model jest fakt, iż pozwala on nawet na 12 miesięcy ciągłej pracy na jednej baterii! Jest to jednak kontrowersyjny produkt, którego cena nie jest do końca adekwatna w stosunku do jakości i funkcjonalności.

Fitbit Charge HR

Jest to jedna z bardziej cenionych i chętnie wybieranych opasek sportowych na rynku. Fitbit Charge HR oferuje nam wszelkie niezbędne funkcje, takie jak pomiar tętna, spalonych kalorii, krokomierz, pomiar przebytej odległości, monitorowanie snu. Ogromną zaletą tej zaawansowanej opaski jest fakt, iż możemy ją zintegrować z naszym telefonem komórkowym. Sporym atutem jest także duży i czytelny wyświetlacz OLED. Na jednej baterii czas pracy wynosi około 10 dni. Urządzenie jest kompatybilne z różnymi aplikacjami sportowymi, a także zapamiętuje aktywność z ostatniego tygodnia. Istnieje opcja zakupu tańszej wersji Fitbit Charge, która jest niestety pozbawiona pulsometru.

Samsung Gear Fit 2

Podczas gdy klasyczne smartwatche Samsung Gear są bardziej uniwersalnymi urządzeniami, opaska Samsung Gear Fit 2 została specjalnie stworzona z myślą o aktywnych. Model ten w porównaniu do pierwszej generacji wyposażono w pulsometr oraz odbiornik GPS, dzięki czemu posiada większe możliwości w zbieraniu danych oraz analizowaniu naszej aktywności. Zaletą są nie tylko liczne powiadomienia, synchronizacja z telefonem, lecz także stylowy wygląd. Opaska ta została zaopatrzona w wyświetlacz typu AMOLED. Możemy liczyć tutaj na standardowe funkcje sportowe, takie jak: pulsometr, akcelerometr, żyroskop, monitorowanie snu, krokomierz, licznik spalonych kalorii, przebytego dystansu, wyznaczanie celów. Na jednej baterii opaska jest w stanie działać tylko do 3 dni. Wadą może być wysoka cena, albowiem 700-800 złotych to całkiem sporo jak za opaskę sportową.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

W ciągu kilku ostatnich lat stworzono znacznie więcej interesujących opasek i zegarków sportowych. Do godnych uwagi zaliczyć możemy takie produkty jak: Fitbit Flex, Sony SmartBand Talk SWR30, MyKronoz ZeFit2, Garmin Forerunner 230, Suunto Ambit3 Run Black, TomTom Runner 2 Cardio, Timex Ironman Run x50+.