Numer VIN – podstawa przy kupnie auta

450782243942035736.jpg

Jedną z najważniejszych rzeczy, które musimy sprawdzić podczas kupna auta z drugiej ręki, jest numer VIN. Dla wielu kierowców jest to – można rzec – oczywista oczywistość, jednak sporo osób nadal nie zwraca na to uwagi. W konsekwencji może dojść do przekrętów i przykrych dla nas konsekwencji. Czym zatem jest numer VIN?

Czym jest numer VIN?

VIN to skrót od Vehicle Identification Number. Jest to numer nadwozia pojazdu, dzięki któremu możliwa jest identyfikacja auta. Za każdym razem taki numer VIN jest nadawany przez producenta danego modelu. Składa się on z ciągu 17 cyfr i liczb. Możemy go odnaleźć w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest oczywiście dowód rejestracyjny. Drugim z kolei jest tabliczka znamionowa, która jest montowana w samochodzie. Z reguły umieszczana jest ona po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia, w okolicach prawego amortyzatora albo na progu przednich drzwi.

Jak wygląda numer VIN?

Numer VIN to poniekąd PESEL samochodu. Dzięki informacjom w nim zawartym możemy uzyskać często konkretne informacje na temat pojazdu. Podstawowe to oczywiście marka oraz model samochodu. Następnymi są: data produkcji, typ i kolor nadwozia, rodzaj silnika oraz wykorzystywanego paliwa. Oprócz standardowych informacji konkretna marka może zawrzeć w numerze także dane dotyczące miejsca, w którym został wyprodukowany pojazd, rynku, na który miał być przeznaczony, czy nawet koloru tapicerki. Numer odczytujemy według standardowego schematu: trzy pierwsze pozycje oznaczają międzynarodowy kod producenta, kolejne sześć dają nam informację o konstrukcji samochodu, rodzaju nadwozia, rodzaju i odmianie silnika oraz układzie przeniesienia napędu. Z kolei osiem ostatnich to człon identyfikujący dany egzemplarz samochodu. W tym zakresie kolejność oznaczeń zależy od konkretnego producenta.

Poznaj historię pojazdu

Jeśli zdecydujemy się na sprawdzenie numeru VIN, to zapewne wiele dowiemy się o aucie przed dokonaniem jego zakupu. Numer VIN z reguły oznacza także internetową, firmową historię serwisowania samochodu. Jeśli dany pojazd znalazł się w autoryzowanym serwisie, to wszelkie informacje o zmianach i przeglądach winny zostać zapisane w historii. Według przyjętych norm historia pojazdu powinna obejmować informacje o przeglądach autoryzowanych, akcjach i naprawach serwisowych wykonywanych przez producenta, a nawet o kradzieży samochodu czy szkodach komunikacyjnych. W wielu przypadkach możemy się także dowiedzieć o ostatnim zapisanym przebiegu auta. W takim momencie można się ustrzec przed cofaniem licznika.

Jak sprawdzić VIN?

Z reguły sprawdzenie numeru VIN odbywa się drogą internetową. Forma ta uzależniona jest od konkretnego producenta. Niektóre firmy oferują pobranie danych za darmo, inne z kolei wymagają określonej kwoty. Obecnie funkcjonuje całkiem sporo serwisów internetowych, które umożliwiają nam sprawdzenie auta po numerze VIN. Zazwyczaj bardziej szczegółowe raporty wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty. Serwisy internetowe nie tylko korzystają z własnych baz danych, lecz także z informacji policyjnych, ze stacji kontroli pojazdów i ASO.

Warto jednak pamiętać, że numer VIN nie jest wyrocznią. Zdarza się, że w historii samochodu nie zostały zapisane istotne informacje, które okazałyby się wiążące podczas kupna auta.