Płaszcze męskie na zimę

450782243937842608.jpg

Chociaż w okresie zimowym powinniśmy bardziej myśleć o praktyce aniżeli estetyce, to jednak nie da się ukryć, że w ostatnim czasie coraz częściej kurtki przegrywają z innym rodzajem okrycia. Płaszcze są o wiele bardziej eleganckie i na czasie, a przy tym możemy w nich czuć się stylowo, a także niezwykle modnie.

Podstawy 

Płaszcze przez lata kojarzyły się nam raczej ze starszymi osobami. Tymczasem obecnie są one symbolem niezwykle modnego i nowoczesnego mężczyzny. Ponadto zazwyczaj noszenie przez nas płaszcza nie wymusza formalnego i sztywnego stylu, dlatego też tak częstym widokiem jest łączenie go nie tylko z eleganckimi spodniami materiałowymi, lecz choćby jeansami. Bez problemu możemy używać go w casualowych stylizacjach. Oczywiście, jeśli zależy nam nie tylko na wyglądzie i estetyce, lecz też komforcie, ochronie przed chłodem i wilgocią, to musimy nastawić się na całkiem spory wydatek, gdyż tanie płaszcze nie przyniosą nam tego, czego moglibyśmy od nich oczekiwać. Dobrze wybrany przez nas model sprawdzić się może zarówno w kilkunastostopniowym mrozie, jak i w cieplejsze dni.

Najlepiej wybierać takie płaszcze męskie, które posiadają w sobie jak najwięcej wełny, dzięki czemu sprawdzą się zarówno na słoneczną i mroźną pogodę, jak i deszczową lub śnieżną aurę. Kiedy myślimy w kategorii długości, to lepiej od razu odrzućmy bardzo długie modele. Takie płaszcze kojarzą nam się przede wszystkim ze starszymi panami. Najczęściej polecane są wersje powyżej kolan. Takie odzienie dobierajmy pod swą sylwetkę, jednak weźmy pod uwagę także różne okoliczności. W przypadku silnych mrozów, gdy będziemy ubrani na cebulkę, być może ciężko będzie nam zapiąć płaszcz. To samo tyczy się zbyt luźnych modeli, które nie będą się dobrze na nas prezentować.

Moda ciągle się zmienia, dlatego też w tym sezonie możemy mieć do czynienia z płaszczami w kolorze khaki. Warto jednak nie ulegać takim trendom, tylko postawić na coś uniwersalnego. Zdecydowanie najlepiej w takiej sytuacji sprawdzają się wersje w kolorze czarnym, szarym lub granatowym. Świetnie sprawdzą się na różne okazje i pasować będą do wielu typów spodni.

Jaki model płaszcza?

Na rynku zetkniemy się z co najmniej kilkoma odmiennymi modelami płaszczy. Są to dyplomatki, bosmanki, budrysówki, prochowce, wersje casualowe. Różnią się one między sobą krojem, długością, kolorystyką. Przede wszystkim jednak płaszcze możemy podzielić na jedno- i dwurzędowe.

Płaszcz jednorzędowy jest wersją z jednym rzędem guzików. Choć jest on obecny w modzie od bardzo dawna, to jednak zyskał szczególne uznanie w XVIII wieku i to w szczególności w kręgach wojskowych. Przez lata stanowił podstawowy element odzienia żołnierza piechoty. Klasyczny płaszcz jednorzędowy był dłuższy niż współczesne i sięgał za kolana. Obecnie spotkamy znacznie częściej modele sięgające nieco wyżej. Wybierając taki płaszcz, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że taki jeden rząd guzików bardziej wyszczupla naszą sylwetkę. Pasuje on praktycznie każdemu, a zwłaszcza osobom, które chcą optycznie odchudzić się o kilka kilogramów.

Płaszcz dwurzędowy to wersja z dwoma rzędami guzików, która popularna jest od XVII wieku. Również był on chętnie wykorzystywany przez żołnierzy w XIX wieku, zwłaszcza z marynarki wojennej. Tak samo jak jednorzędowy model w klasycznej odmianie sięgał on za kolana. W przeciwieństwie do wersji jednorzędowych płaszcze dwurzędowe dodają kilogramów, w związku z czym mając zaokrąglony brzuszek i większą sylwetkę, lepiej go nie wybierać dla siebie.

Dopasujmy płaszcz do siebie

Niezwykle istotne podczas zakupów jest dopasowywanie fasonu i rozmiaru. W przypadku, kiedy nasza figura przypomina odwrócony trójkąt, to nie powinniśmy mieć problemów z wyborem płaszcza, albowiem będą pasować na nas wszystkie fasony płaszczy. Przy szczupłej sylwetce nie wybierajmy płaszczy dopasowanych do ciała. Lepiej sprawdzą się wtedy dla nas obszerne fasony z pagonami na ramionach. Najlepiej, jeśli wybrany przez nas model charakteryzować się będzie dużą ilością kieszeni i wzorzystym materiałem. Z kolei przy większej budowie ciała wybierajmy dopasowany fason, jednak z małą dozą luzu. Mając brzuszek, stawiajmy na krótsze płaszcze, które lepiej będą się na nas prezentowały. Przy wąskich ramionach najlepszy będzie płaszcz z pagonami lub wszywanymi poduszkami.