Squash – gra nie tylko dla snobów!

450782243938674892.jpg

Squash przez wiele lat traktowany był jako dyscyplina sportowa dla snobów. Tymczasem w całym kraju otwieranych jest coraz więcej miejsc, gdzie każdy z nas ma okazję spróbować swych sił w tym ciekawym sporcie. Co warto wiedzieć o sqashu?

Trochę historii

Squash to nie do końca taka nowa dyscyplina, jak by to się mogło nam wydawać. Prawdopodobnie narodziła się w latach 30. XIX wieku, kiedy to londyńscy więźniowie z wyższych sfer nie mieli możliwości zagrać w tenisa. Postanowili w związku z tym grywać na krótszym polu i z wykorzystaniem ściany. Kilkanaście lat później studenci dokonali kilku modyfikacji, dzięki czemu gra stała się bardziej atrakcyjna i wymagająca. Już w latach 60. pojawiły się na wyższych uczelniach pierwsze korty do squasha, a pod koniec XIX wieku tworzone były publikacje dotyczące tej dyscypliny. W 1920 roku zorganizowano pierwsze międzynarodowe zawody, które przez lata były zdominowane przez Brytyjczyków – do dziś należą oni do czołówki najlepszych graczy. W latach 90. ubiegłego stulecia doliczono się ponad 45 tysięcy kortów na całym świecie, a dziś ta liczba jest o wiele większa. Również w naszym kraju następuje gwałtowny rozwój squasha, choć oczywiście do światowej czołówki nam bardzo brakuje – w 2012 roku oficjalnie zarejestrowanych było około 20 tysięcy graczy.

Czym jest squash?

Jest on niezwykle dynamiczną grą, która przynosi nie tylko sporą dawkę emocji i zapewnia porządny trening, lecz też pomaga rozładować stres. Wymaga od nas błyskotliwości, inteligencji oraz niezwykle szybkiej reakcji. Rozgrywka odbywa się na zamkniętym korcie. Różnica między tenisem a squashem polega na tym, że zamiast siatki i gry naprzeciw siebie mamy ścianę i przeciwnika po swej lewej lub prawej stronie. Nadrzędną zasadą jest uderzenie piłki w taki sposób, aby nasz przeciwnik miał jak najwięcej problemów z jej odbiciem. Gra toczy się przez 5 setów, a każdy z nich kończy się zdobyciem przez zawodnika 9 punktów lub przy stanie od 8:8 – dwoma punktami przewagi.

Sama gra zaczyna się od losowania serwisu między zawodnikami. Wylosowana osoba ma prawo wybrać sobie pole serwisowe, które zmienia się po każdym zdobytym punkcie. W przypadku utraty punktu oponent ma prawo wybrać stronę, z której będzie rozpoczynał grę. Rozgrywka odbywa się w polu ograniczonym liniami. Po zaserwowaniu nasza piłka musi spaść na połówkę przeciwnika. W dodatku może jedynie raz dotknąć ziemi. Jeśli odbita piłka dwa razy zetknie się z podłożem lub uderzona przez przeciwnika wpadnie na aut, to punkt ląduje na naszym koncie.

Tak prezentują się na korcie zawodowi gracze: 

 

Zalety gry w squasha

Squash jest znakomitą formą aktywności fizycznej dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Przy godzinnej i do tego intensywnej grze można spalić nawet do 900 kcal. Jest to wartość o wiele wyższa niż osiągana podczas treningu biegowego czy nawet wizyty na basenie. Istotne jest jednak to, że wybierając się na kort z osobą bardziej doświadczoną, jako początkujący możemy mieć problemy z kondycją bądź z nadążeniem za przeciwnikiem. Dobrze jest w związku z tym popracować nad formą.

Sama gra również pomaga poprawić wydolność organizmu. Aktywujemy do pracy przede wszystkim mięśnie łydek, ud, pośladków oraz rąk. Konieczna jest przed grą rozgrzewka, albowiem przy dynamicznych ruchach łatwo o kontuzje, skręcenia, zwichnięcia.

Co jest nam potrzebne do gry w squasha?

Skompletowanie wyposażenia do squasha nie powinno nas mocno uderzyć po kieszeni. Musimy się zaopatrzyć w rakietę oraz buty. Najtańszy komplet – czyli koszulka, spodenki, rakieta oraz obuwie – wynieść nas powinien poniżej 300 złotych. Oczywiście, stawiając na profesjonalizm, musimy zainwestować znacznie więcej, jednakże na początek prosty sprzęt w zupełności nam wystarczy. Do kosztorysu musimy wliczyć także piłki oraz samo wynajęcie kortu, co kosztuje z reguły kilkadziesiąt złotych na godzinę.