Turystyczne nawigacje satelitarne – którą wybrać?

450782243944237322.jpg

Coraz częściej w górach lub podczas turystycznych wypraw nie możemy się obyć bez elektroniki. Niewątpliwie różnego typu elektroniczne kompasy, nawigacje są nam niezwykle potrzebne w trudnych miejscach lu po prostu do wytyczania szlaków, odnajdywania się w terenie. Mimo sporej popularności nawigacji w telefonach komórkowych, wciąż sporym powodzeniem cieszą się turystyczne nawigacje satelitarne. Taki mały i podręczny GPS okazuje się niezwykle potrzebny w momencie, gdy planujemy większe wyprawy lub też chcemy idealnie podążać według wytyczonych szlaków. Istnieje kilka interesujących modeli, którym postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć. Oto naszym znaniem najciekawsze nawigacje turystyczne dostępne w sklepach internetowych.

Garmin Etrex 10

Na samym początku w naszym zestawieniu umieszczamy model, za który zapłacimy najmniej. Garmin Etrex 10 to nawigacja turystyczna, za którą zapłacić musimy przynajmniej 400 złotych. Jest to ręczne urządzenie GPS o zwiększonych możliwościach. Zaopatrzone zostało między innymi w wyświetlacz monochromatyczny o przekątnej 2,2″. Jest przy tym zagwarantować nam zgodność z satelitami GPS i GLONASS, a także skuteczny geocaching bez użycia papierowych map. Dzięki prostemu zasilaniu dwiema bateriami AA może działać nieprzerwanie do 25 godzin. To całkiem spore udogodnienie, gdyż na czas dłuższych wypraw możemy się po prostu zaopatrzyć w zestaw kilku baterii AA, co zagwarantuje nam ciągłą pracę urządzenia.

Jest to produkt ceniony ze względu na swą wytrzymałość i wodoszczelność, przez co jest odporne na działanie warunków atmosferycznych. Sprawdzi się w związki z tym w różnych warunkach. Egzemplarz ten zapisuje i wyświetla kluczowe informacje, jak choćby pozycję, teren, poziom trudności, wskazówki i opisy. W szczególności przyda się osobom ceniącym sobie geocaching. Dzięki niezwykle czułemu modułowi GPS z systemem WAAS oraz funkcją wstępnego ustalania pozycji poprzez sygnał satelitarny HotFix™, za każdym razem szybko i precyzyjnie ustalimy swą pozycję na mapie. Siłą sygnału jest tak duża, że bez trudu poradzi sobie on w głębokich kanionach czy zasłoniętych miejscach. Otrzymujemy w nim opcję równoczesnego śledzenia satelitów GPS i GLONASS, co daje nam okazje do śledzenia sygnału pochodzącego z aż 24 satelitów. Model ten możemy dostosować do własnych preferencji.

Garmin Edge Touring

Garmin Edge Touring to niezwykle interesująca nawigacja turystyczna, która dedykowana jest miłośnikom jednośladów. Na co dzień może działać bez problemu jak samochodowa nawigacja GPS, jednak wprowadzone w niej mapy oraz dostępne funkcje zostały specjalnie dostosowane dla rowerzystów. Już na wstępie otrzymamy w niej zainstalowane fabrycznie mapy Europy. Możemy z łatwością wpisać adres lub wyszukać punkty POI, a urządzenie szybko wyświetli wskazówki do celu podróży. Model ten oferuje nam trzy niezwykle pomocne tryby śledzenia pozycji: rowerowy, turystyczny i górski. W wyniku tego Garmin Edge Touring to niezwykle wszechstronny i pomocny produkt w różnych warunkach. Zaopatrzony został przy tym w wodoodporną obudowę o współczynniku IPX7, przez co sprawdzi się w różnych warunkach. W jego przypadku wprowadzono ekran dotykowy o rozdzielczości 160 x 240 pikseli i przekątnej 2.6 cala. Bardzo ciekawym udogodnieniem jest fakt, iż w internetowym serwisie Garmin Connect lub Garmin Adventures możemy pobierać punkty POI dla rowerzystów.

MIO Cyclo 200

MIO Cyclo 200 to urządzenie również dedykowane miłośnikom rowerowych wypraw. Mamy tutaj do czynienia z preinstalowanymi mapami rowerowymi i drogowymi, dzięki którym MIO Cyclo 200 jest gotowe do działania od razu po rozpakowaniu. Wielu osobom przypadła w nim do gustu ciekawa funkcja Surprise Me, dzięki której następuje automatyczne utworzenie trzech rowerowych tras na podstawie podanego czasu lub odległości. To przydatna opcja na wypadek szukania nowych tras rowerowych w okolicy lub wybranym regionie. Wprowadzono w jego przypadku 3,5-calowy ekran dotykowy z powłoką antyodblaskową, w wyniku czego MIO Cyclo 200 jest niezwykle prosty i intuicyjny w użytkowaniu. Jego wodoodporna obudowa spełnia normę IPX5. Nie musimy przez to obawiać się o jego kondycję w czasie opadów deszczu. Największym mankamentem, na który zwracają uwagę użytkownicy jest krótszy czas pracy baterii, który wynosi jedynie 10 godzin. Jeśli planujemy długą wyprawę, to urządzenie po prostu nie dotrwa do wieczora, końca wyjazdu. Wprowadzone w tej nawigacji oprogramowanie wyświetla nam listę użytecznych miejsc, jak sklepy rowerowe, restauracje i lokalizacje służb ratunkowych. Podczas jazdy otrzymamy informacje o czasie podróży, aktualnej prędkości, odległości, wysokości czy też liczbie spalonych kalorii.

Garmin eTrex 30x

Firma Garmin, o której była już mowa w przypadku pierwszej turystycznej nawigacji, jest zdecydowanie liderem na rynku. eTrex 30x to urządzenie, za które obecnie musimy zapłacić około 1000 złotych. Otrzymujemy egzemplarz GPS z 3-osiowym kompasem, udoskonalonym wyświetlaczem oraz fabrycznie wczytanymi mapami. O jakość obsługi dba wyrazisty, kolorowy ekran 2,2″, a także bardzo czuły odbiornik GPS z funkcją HotFix® i z obsługą systemu GLONASS. Niewątpliwie 3-osiowy kompas i wysokościomierz barometryczny wpływają na jeszcze bardziej precyzyjne informacje o lokalizacji. Możemy szybko z jego pomocą wyznaczyć, określić kierunek marszu, wysokość, na której się znajdujemy. W oprogramowaniu znajduje się mapa bazowa całego świata z cieniowanym reliefem.

Zainstalowana w tym modelu mapa Garmin TopoActive okazuje się niezwykle pomocna podczas kolarstwa, wędrówek, geocatchingu, chodzenia po górach czy nawet wędkarstwa. Co niezwykle istotne, produkt ten sprawdzi się także jako nawigacja samochodowa. Z oczywistych względów również i to urządzenie jest niezwykle odporne na działanie warunków atmosferycznych. W zestawie otrzymujemy kilka zgodnych uchwytów, przez co eTrex 30x można zamontować prawie w każdym miejscu. Dostajemy w nim opcję równoczesnego śledzenia satelitów GPS i GLONASS. W takim wypadku nawigacja błyskawicznie i precyzyjnie ustala pozycję użytkownika. Dostajemy tu także możliwość korzystania z obrazów satelitarnych BirdsEye, które można pobierać do urządzenia i łączyć z własnymi mapami.

Garmin Outdoor GPSMAP 276CX

Jest to model z wyższej półki cenowej, który kosztuje obecnie powyżej 3500 złotych. Dostaniemy w nim wszystko, co będzie nam niezbędne podczas nawigacji w różnym terenie. Wśród opcji znajdziemy między innymi system GPS oraz GLONASS, wysokościomierz i kompas 3D. O obsługę oraz czytelność danych dba duży, 5-calowy, czytelny ekran WVGA. Garmin Outdoor GPSMAP 276CX zapewni nam precyzyjną nawigację po bezdrożach, na wodzie i wszędzie tam, dokąd go ze sobą zabierzemy. Inżynierowie Garmina wprowadzili w nim zupełnie nową technologię czujników. Bez trudu obsługuje systemy GPS i GLONASS.

Model ten wyposażony jest w dużą pamięć wewnętrzną o pojemności 8 GB z fabrycznie zainstalowaną mapą bazową całego świata i rekreacyjną mapą Europy. Wystarczy tylko wspomnieć, że na starcie otrzymujemy mapy aż 45 krajów. Możemy dokupić do niego między innymi mapy morskie BlueChart® g2 HD, mapy Garmin TOPO, TOPO PRO, City Navigator® NT czy też mapy rastrowe BirdsEye Select. Wraz z połączeniem ze smartfonem na urządzeniu otrzymamy szczegółowe informacje przez Active Weather3 o prognozie pogody czy też animowany widok radaru pogodowego na ekranie mapy. Nawigacja ta bez trudu sprawdzi się także w samochodach. Możliwa jest w niej obsługa protokołów Bluetooth®, ANT+® oraz Wi-Fi. Jest to trwałe urządzenie, zgodne ze standardem wodoszczelności IPX71. Możemy skorzystać w nim zarówno z akumulatora litowo-jonowego (max 17 godzin działania), jak i 3 baterii AA (max 9 godzin działania).

Garmin Gpsmap 64s

Jeśli jednak nie chcemy wydać aż tak dużych pieniędzy na podręczną nawigację satelitarną, to zdecydowanie Garmin Gpsmap 64s będzie dla nas bardzo dobrym pomysłem. Jest ona oferowana w cenie powyżej 1000 złotych. Bardzo interesujące może być to, iż swym wyglądem, stylistyką nawiązuje do klasycznych nawigacji, które wykorzystywane są w różnych armiach świata. To poręczne i w pełni funkcjonalne ręczne urządzenie nawigacyjne, na co dzień korzysta z satelitów GPS i GLONASS. Otrzymujemy w nim między innymi 2,6-calowy, kolorowy ekran czytelny nawet w pełnym słońcu, wysokościomierz barometryczny i 3-osiowy kompas, łączność bezprzewodową opartą na technologii Bluetooth® lub ANT+®. Także i w tym egzemplarzu zastosowany został system podwójnych baterii zoptymalizowany do pracy na zewnątrz.

Garmin w przypadku tego modelu zdecydował się na odbiornik GPS/GLONASS z anteną śrubową z czterema zwojami, która gwarantuje nam doskonały odbiór sygnału satelitarnego. Dzięki takiej funkcjonalnej antenie śrubowej model ten niezwykle szybko i precyzyjnie ustali naszą pozycję, a przy tym nie straci sygnału nawet w gęstych lasach i głębokich dolinach. Jego 3-osiowy kompas elektroniczny z kompensacją nachylenia, za każdym razem będzie nam wskazywał kierunek nawet wtedy, gdy zatrzymamy się i trzymać będziemy urządzenie poziomo. GPSMAP 64s może zostać bezprzewodowo połączone ze smartfonem, gdzie dedykowana aplikacja pozwoli na udostępnianie tras, przebytych dystansów w serwisach społecznościowych. Otrzymamy przy tym równocześnie system inteligentnych powiadomień, co pozwoli nam na bezprzewodowe odbieranie wiadomości e-mail, SMS i powiadomień z telefonu.

Tak jak w przypadku poprzedniego urządzenia, również i tutaj możliwe jest zasilanie za pomocą akumulatora lub standardowych baterii AA. W wyniku tego możemy zabrać ze sobą zapas wielu baterii na dłuższe wyprawy. GPSMAP 64s daje nam do dyspozycji całkiem spory zestaw funkcji nawigacyjnych. W czasie podróży możemy skorzystać w nim z licznych punktów, śladów i tras. Egzemplarz ten bez trudu współpracuje z wieloma innymi urządzeniami marki Garmin. Znajdziemy w nim 4 GB pamięci wewnętrznej i gniazda kart microSD.

Zaprezentowaliśmy kilka interesujących nawigacji turystycznych, które z pewnością przydadzą się miłośnikom dalszych i dłuższych wypraw. Część z nich to niezwykle uniwersalne urządzenia w atrakcyjnej cenie.