Wioślarz – idealny do domowego treningu cardio

450782243943813730.jpg

Zarówno w klubach sportowych, na siłowniach jak i w domowych warunkach, coraz większym powodzeniem cieszą się wioślarze. Są to urządzenia, które pozwalają na niezwykle wszechstronny trening, budowę mięśni, spalanie tłuszczu. Ponieważ na rynku zetkniemy się z wieloma typami i modelami tych przyrządów treningowych, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wybranym modelom, które mogą okazać się dobrym zakupem do domowej siłowni.

Dlaczego wioślarz?

Jest to urządzenie wszechstronne, które służyć może zarówno do treningów cardio, aerobowych czy interwałowych. Jeśli porównamy go choćby z bieżnią czy orbitrekiem, to na ogół zajmuje o wiele mniej miejsca. Przeprowadzone badania wykazały, że podczas treningu na wioślarzu jesteśmy w stanie zaangażować do pracy ponad 80 procent naszych mięśni. Ma to znaczący wpływ na większe spalanie kalorii podczas jednej sesji treningowej. Przyjmuje się, że intensywna praca przez około godzinę to 700-800 spalonych kalorii. Nasze ćwiczenia stają się ogólnorozwojowe, wzmacniają całe ciało i poprawiają jego kształt. To przyrząd dedykowany praktycznie każdemu mężczyźnie. Jeśli mamy problemy z kolanami, możemy bez pobaw decydować się na trening – jest on bezpieczny dla stawów. Regularne ćwiczenia powodują, iż wzmacnia się nasze serce, usprawnia przepływ krwi. Wioślarz jednocześnie poprawia pracę układu oddechowego. Ponieważ poznaliśmy już najważniejsze zalety takich przyrządów, czas przejść do opisu najciekawszych modeli.

One Fitness Z5213

Zaczynamy od egzemplarza z dolnej półki cenowej. Obecnie jego koszt to mniej niż 400 złotych. Z5213 One Fitness to wioślarz, którego konstrukcja ma za zadanie odzwierciedlać ruch wioślarski. Jest on w znaczący sposób zbliżony budową do wioślarzy, które możemy spotkać na otwartych siłowniach. Pomaga on w prosty sposób na przeprowadzenie kompleksowego treningu wytrzymałościowego. Jest on przeznaczony do ćwiczenia mięśni nóg, pośladków, pleców, barków, ramion oraz brzucha. Posiada wbudowany komputer, który liczy całkowity czas treningu, przebyty dystans, spalone kalorie, liczbę powtórzeń czy też posiada skan. Zastosowano w jego przypadku hydrauliczny system oporu, na który składają się 2 cylindry hydrauliczne. Posiada przy tym regulację oporu, a jego maksymalne obciążenie wynosi 100 kg.

Body Sculpture BR 1900

W cenie poniżej 500 złotych często wybieranym modelem jest Body Sculpture BR 1900. Jest to wioślarz, którego konstrukcja wykonana została z solidnych profili stalowych. Nowoczesny system mechanizmu oporowego z kolei pozwala na długotrwałe ćwiczenia bez przegrzewania się tłoków. Producent regulator oporu umieścił w zasięgu ręki ćwiczącego, przez co mamy pełną swobodę zmiany regulacji obciążenia podczas ćwiczeń. Egzemplarz ten posiada przy tym wygodne i solidne siedzisko oraz sprawdzony system łożyskowania zapewniający płynne ruchy. W tym wypadku klawiatura komputera jest odporna na wilgoć. W standardzie otrzymujemy liczony czas ćwiczeń, ilość ruchów wiosłami, tempo, spalone kalorie, a także funkcję scan. W jego wypadku maksymalna waga użytkownika wynosi do 120 kg.

inSPORTline Power Master

Mniej więcej w tym samym przedziale cenowym znajduje się inSPORTline Power Master. Jest to wioślarz hydrauliczny, który również zapewnia trening symulujący wiosłowanie. Dzięki niemu możemy liczyć na efektywne i szybkie spalanie zbędnych kalorii. Zastosowano w jego wypadku nowoczesną konstrukcję amortyzatorów hydraulicznych z regulowanym oporem. Jego stabilna stalowa konstrukcja, wygodne siodełko na kółkach dbają o odpowiedni komfort treningu. Zainstalowany komputer wyświetla tutaj czas, liczbę pełnych ruchów, zużycie kalorii. W jego wypadku maksymalne obciążenie to 120 kg.

Space SG-110 Sapphire

Pora przejść do nieco bardziej zaawansowanych modeli. Pierwszym z nich jest Space SG-110 Sapphire. W promocyjnej cenie jesteśmy w stanie zakupić go w cenie poniżej 1000 złotych. Pierwszą zaletą tego urządzenia jest fakt, iż możemy go złożyć. W wyniku tego na czas bezruchu nie zajmuje on wiele miejsca w domu lub mieszkaniu. Jest to bardziej wszechstronne urządzenie, które możliwe jest do wykorzystania nawet dla osób ważących prawie 150 kg. Możemy tutaj bez trudu ustawić odległość siedziska od pedałów. Także i tutaj mamy zainstalowany komputer, który mierzy czas, spalone kalorie, liczbę wykonanych powtórzeń, łączną liczbę powtórzeń czy też tempo. W porównaniu do poprzednich wersji, ten wioślarz posiada system magnetyczny. Wyposażony jest w koło zamachowe o wadze 8 kg oraz 10-stopniowy system regulacji oporu.

HMS Z1502

Poniżej 1000 złotych oferowany jest nam także HMS Z1502. Jest to także nowoczesny przyrząd służący do kompleksowego rozwijania górnych i dolnych partii mięśniowych. Zastosowana została tutaj solidna budowa i estetyczne wykończenie. Model ten pozwala wiernie oddać ruch wioślarski. W tym wypadku cała konstrukcja powstała specjalnie na podstawie analizy ruchów i ułożenia ciała sportowców profesjonalnie uprawiających wioślarstwo. Egzemplarz ten zaopatrzony został w 6-kilogramowe koło zamachowe i 8-stopniową regulację obciążenia. Także i tutaj wprowadzony został wielofunkcyjny komputer, dzięki któremu możemy liczyć na wszechstronną obserwację przebiegu treningu. Na komfort wpływ ma tutaj odpowiednio wyprofilowane siedzisko oraz antypoślizgowy materiał. Maksymalna waga użytkownika w tym wypadku wynosi do 120 kg.

BH Fitness AQUO R309 Program

Stymulator wioseł AQUO PROGRAM to urządzenie z wyższej półki, za które przyjdzie nam zapłacić blisko 2000 złotych. Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz magnetycznemu systemowi oporowemu wioślarz ten pracuje naprawdę cicho. Oczywiście wyposażony został w precyzyjny komputer z funkcją pomiaru wszystkich niezbędnych danych. Urządzenie to posiada predefiniowane programy treningowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Dzięki temu w zależności od dnia lub planu treningowego możemy decydować się na wybrany wariant. Model ten wykorzystuje telemetryczny system pomiaru pulsu. Wprowadzony został tutaj także Recovery Test, który sprawdza jak szybko puls powraca do normy po zakończeniu treningu. Wioślarz posiada możliwość złożenia, w wyniku czego będzie zajmował mniej miejsca w pomieszczeniu. Jego koło zamachowe to 5,5 kg.

NordicTrack RX800

Bardzo stylowym i uniwersalnym urządzeniem jest wioślarz NordicTrack RX800. Mamy tutaj do czynienia z urządzeniem kosztującym powyżej 2000 złotych. Egzemplarz ten pochodzi z serii RX 800 marki NordicTrack®. W jego wypadku koło zamachowe zostało oparte na systemie powietrznym, przez co gwarantuje komfortowy, bezpieczny i płynny trening. Producent jednocześnie dał nam tutaj do dyspozycji aż 20 programów treningowych, dzięki czemu możliwe jest zróżnicowanie treningu na każdym jego etapie. Zamontowany wyświetlacz LCD dokładnie pokazuje najważniejsze parametry treningu. Możemy przy tym liczyć na zwiększony opór dzięki zastosowanym magnesie dodatkowym w kole zamachowym. Unikalny system składania SpaceSaver to jeszcze więcej zaoszczędzonej przestrzeni. W modelu tym uchwyty zostały pokryte specjalną powłoka zapobiegającą ślizganiu się dłoni podczas treningu. Komputer pokazuje nam nie tylko standardowe parametry, lecz także liczbę ruchów wiosłami na minutę, wydatek energetyczny, a także to, ile energii wytwarzamy w czasie wiosłowania. W tym wypadku maksymalna waga użytkownika to 130 kg.

Hammer Cobra XTR

Hammer Cobra XTR to urządzenie w cenie blisko 3000 złotych. Jest to topowy model marki HAMMER. Posiada on między innymi nowy komputer z czytelnym wyświetlaczem LCD, dzięki któremu możliwe jest śledzenie parametrów treningu w każdych warunkach oświetleniowych. Produkt ten oferuje nam 7 programów treningowych oraz nowy program Pacer, polegający na wyścigu z komputerem. Pozwala to nam w każdej chwili urozmaicić trening. Produkt ten posiada przy tym bardzo nowoczesny design. Jego czarno-biała obudowa i aluminiowa szyna świetnie prezentować się będą w każdym pomieszczeniu. Także i ten model możemy bez trudu złożyć czy przemieszczać za pomocą rolek transportowych. Ten magnetyczny wioślarz ma aż 16 poziomów regulacji obciążenia, a maksymalna waga użytkownika wynosi 120 kg.

inSPORTline Delavare

Znacznie powyżej 3000 złotych dostępny jest inSPORTline Delavare. Jest to model, który nadawać się będzie zarówno do użytku domowego, jak i do profesjonalnych klubów fitness i siłowni. Otrzymujemy tutaj między innymi doskonale dopracowany komputer z wysokiej jakości wyświetlaczem, na którym prezentowany jest czas, odległość, temperatura, tętno, kalorie, wydajność. Do dyspozycji mamy tutaj 12 gotowych programów oraz tryb HRC, który dopasowuje obciążenie do aktualnego tętna, i utrzymuje organizm w odpowiednim stanie. Producent wykorzystał tutaj siedzisko z własnym systemem smarowania łożysk kulkowych, a także prosty system składania. Jest to masywna konstrukcja stalowa z wytrzymałym wykończeniem. Wioślarz zaopatrzony został w magnetyczny system hamowania, 2,6 kg koło zamachowe, 16 stopni obciążenia, pamięć dla 4 użytkowników oraz pas piersiowy w zestawie.

Kettler Coach S

Na sam koniec wioślarz, który oferowany jest w cenie miedzy 5000 a 6000 złotych. Nie jest to oczywiście najdroższy model, gdyż bez trudu znajdziemy i takie, które kosztują po kilkanaście tysięcy. Jest to urządzenie klasy premium, zaopatrzone w wysokiej jakości indukcyjny system hamulcowy. Model ten umożliwia regulację oporu w przedziale 25 – 500 Wat. Niezwykle istotne jest to, iż regulacja oporu możliwa jest co 5 Wat. Egzemplarz ten można bezprzewodowo połączyć ze smartfonem lub tabletem, dzięki czemu aplikacje mobilne zwiększą możliwości treningowe czy statystyki. Dzięki dedykowanej aplikacji S-Fit do mamy do dyspozycji dodatkowe tryby treningowe, gdzie możemy nawet ścigać się z wirtualnymi przeciwnikami, szczegółowo analizować swoje informacje treningowe. Ciekawym wyjściem jest wirtualne spalanie kalorii konkretnych potraw. Kettler Coach S posiada wytrzymałość do 130 kg. W jego przypadku lepsza ergonomia i podwyższona pozycja siedząca to lepsze odwzorowanie prawdziwego wiosłowania. W zestawie otrzymujemy tutaj pas napiersiowy do telemetrycznego pomiaru częstotliwości skurczu mięśnia sercowego. Ważną informacją jest fakt, iż model ten posiada wyjątkowo długa szynę umożliwiającą trening osobom o wzroście nawet powyżej 2 metrów.